Poszli ponurkować. Znaleźli skarb sprzed ponad 1600 lat
Nurkowie amatorzy znaleźli przypadkowo u wybrzeży hiszpańskiej wyspy Portitxol kilka monet z czasów rzymskich. Przedmioty są datowane na IV i V wiek naszej ery.
Łącznie odkryto 53 złote monety. Na pierwszych osiem natrafili dwaj nurkowe amatorzy, Luis Lens Parado i César Gimeno Alcalá. Następnie na miejsce przybyli archeolodzy, którzy znaleźli tam kolejne artefakty.
W komentarzu dla hiszpańskiego dziennika "El País" Parado wspomniał, że podczas nurkowania zauważył błyszczący przedmiot znajdujący się w małym, wąskim otworze. Po wyczyszczeniu monety zauważył, że znajduje się na niej "starożytny wizerunek, przypominający twarz Greka lub Rzymianina". Kolejne artefakty zostały wydobyte przez Parado i Alcalę przy pomocy szwajcarskiego noża oraz korkociągu.
Monety były w doskonałym stanie
Następnego dnia mężczyźni powiadomili o swoim odkryciu władze miasta Xàbia. "Wzięliśmy osiem znalezionych monet i włożyliśmy je do szklanego słoika z odrobiną wody morskiej" – powiedział Pardo. Wkrótce potem na miejsce przybyli specjaliści z Uniwersytetu w Alicante, Muzeum Archeologicznego i Etnologicznego Soler Blasco oraz Specjalnej Podwodnej Brygady Hiszpańskiej Straży Cywilnej.
Okazało się, że w otworze znajduje się więcej monet datowanych na lata 364-408. Każda z nich ważyła około 4,5 grama. Znalezisko było w tak dobrym stanie, że bez trudu można było zidentyfikować wizerunki cesarzy przedstawionych na monetach oraz odczytać inskrypcje zdradzające, kiedy je wybito.
Badacze ustalili, że trzy monety pochodzą z czasów Walentyniana I, siedem – Walentyniana II, 10 – Honoriusza, 15 –Teodozjusza I i 17 – Arkadiusza. Jednej monety nie udało się zidentyfikować. Na miejscu znaleziono także trzy gwoździe, prawdopodobnie wykonane z miedzi , oraz zniszczone pozostałości przedmiotu, który mógł być ołowianą skrzynią.
W ocenie Jaime Moliny Vidala, profesora historii starożytnej na Uniwersytecie w Alicante, skarb ten jest jedną z największych znanych kolekcji złotych monet rzymskich odkrytych w Hiszpanii i Europie.