Portugalia: dodatkowy podatek od telefonów i MP3

Portugalia: dodatkowy podatek od telefonów i MP3
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

06.02.2013 12:33, aktual.: 06.02.2013 12:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gabinet Pedra Passosa Coelho zamierza wprowadzić podatek od posiadania telefonów komórkowych z funkcją zapisu dźwięku

Z projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw autorskich, do którego dotarły portugalskie media, wynika, że opodatkowaniu podlegać będą wszyscy posiadacze telefonów komórkowych, które zostały wyposażone w funkcję zapisu dźwięku.

Nowe przepisy mają przewidywać też objęcie podatkiem właścicieli innego sprzętu elektronicznego posiadającego możliwość zapisu dźwięków, m.in. MP3. a także tabletów. Wysokość zobowiązania finansowego wobec fiskusa uzależniona będzie od pojemności urządzeń elektronicznych.

Według dziennika "Jornal de Negocios", który dotarł do projektu nowelizacji, za każdy gigabajt w telefonie komórkowym i tablecie użytkownik będzie zobowiązany zapłacić podatek w wysokości 0,2. euro. Odtwarzacze MP3 objęte zostaną stawką 0,4 euro za 1GB.

"Przewidziane w dokumencie stawki nie mają służyć zwiększeniu wpływów do państwowego budżetu, ale zrekompensowaniu kosztów twórcom i wydawcom za ich dzieła kopiowane na użytek prywatny oraz walce z łamaniem praw autorskich" - poinformował rzecznik prasowy resortu finansów.

Projekt nowelizacji może liczyć na poparcie socjalistów, największego ugrupowania w portugalskim parlamencie. W przeszłości próbowali oni już opodatkować posiadaczy telefonów komórkowych i innych urządzeń z zapisem dźwięku.

Zgodnie z aktualnymi przepisami w Portugalii opodatkowane są płyty CD i DVD. Stawka podatku wynosi 3 proc. wartości produktu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (336)