Poręcz, która będzie zwalczać choroby. Stworzyli ją Polacy

Poręcz, która będzie zwalczać choroby. Stworzyli ją Polacy 19.04.2018 15:47
Poręcz, która będzie zwalczać choroby. Stworzyli ją Polacy
Źródło zdjęć: © wmn.agh.edu.pl

Poręcz ma właściwości antybakteryjne. W przyszłości rozwiązanie mogłoby zostać wykorzystane w niemal wszystkich miejscach publicznych.

To podstawowa zasada - jeżeli nie chcemy zachorować i nie rozprzestrzeniać dalej chorób, dbajmy o higienę. Zarazić się niezwykle trudno, wystarczy dotknąć klamki czy poręczy, by "zabrać" ze sobą drobnoustroje. Wiedzą o tym w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie zaprezentowano pierwszy na uczelni w Polsce antybakteryjny system w postaci balustrady i poręczy schodowych. Wykonane zostały z przeciwdrobnoustrojowego stopu miedzi.

Portal swiatoze.pl przypomina, że miedź ma cenne działanie prozdrowotne, co człowiek wykorzystuje od dawna. Egipcjanie używali miedzi do uzdatniania wody pitnej, zaś Persowie przy złamaniach i urazach. Teraz również możemy zrobić ze stopu miedzi pożytek.

"Jej właściwości przeciwdrobnoustrojowe polegają na trwałej eliminacji bakterii z powierzchni dotykowych w czasie od jednej do maksymalnie kilku godzin" - pisze swiatoze.pl.

W przyszłości grozić mają nam superbakterie i powracające choroby, więc taki sposób walki z nimi byłby pożądany. Pozostaje mieć nadzieję, że system antybakteryjny rozszerzy się także na inne miejsca publiczne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)