Poręcz, która będzie zwalczać choroby. Stworzyli ją Polacy

Poręcz, która będzie zwalczać choroby. Stworzyli ją Polacy
Źródło zdjęć: © wmn.agh.edu.pl
Adam Bednarek

19.04.2018 15:47, aktual.: 25.04.2018 14:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poręcz ma właściwości antybakteryjne. W przyszłości rozwiązanie mogłoby zostać wykorzystane w niemal wszystkich miejscach publicznych.

To podstawowa zasada - jeżeli nie chcemy zachorować i nie rozprzestrzeniać dalej chorób, dbajmy o higienę. Zarazić się niezwykle trudno, wystarczy dotknąć klamki czy poręczy, by "zabrać" ze sobą drobnoustroje. Wiedzą o tym w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie zaprezentowano pierwszy na uczelni w Polsce antybakteryjny system w postaci balustrady i poręczy schodowych. Wykonane zostały z przeciwdrobnoustrojowego stopu miedzi.

Portal swiatoze.pl przypomina, że miedź ma cenne działanie prozdrowotne, co człowiek wykorzystuje od dawna. Egipcjanie używali miedzi do uzdatniania wody pitnej, zaś Persowie przy złamaniach i urazach. Teraz również możemy zrobić ze stopu miedzi pożytek.

"Jej właściwości przeciwdrobnoustrojowe polegają na trwałej eliminacji bakterii z powierzchni dotykowych w czasie od jednej do maksymalnie kilku godzin" - pisze swiatoze.pl.

W przyszłości grozić mają nam superbakterie i powracające choroby, więc taki sposób walki z nimi byłby pożądany. Pozostaje mieć nadzieję, że system antybakteryjny rozszerzy się także na inne miejsca publiczne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)