Ponad 7 mln euro kary dla Ericssona

Ponad 7 mln euro kary dla Ericssona

Ponad 7 mln euro kary dla Ericssona
07.09.2007 11:58, aktualizacja: 07.09.2007 12:11

Grzywną w wysokości 7,36 mln euro ukarano w Grecji Ericssona za udział w tajemniczej aferze podsłuchowej, której do dziś nie udało się do końca wyjaśnić.

Grecka instytucja nadzorująca przestrzeganie prywatności w telekomunikacji (ADAE) poinformowała, że wymierzyła wspomnianą grzywnę greckiemu oddziałowi Ericssona - Ericsson Hellas, której oprogramowanie, zainstalowane w greckiej sieci Vodafone, umożliwiało nieautoryzowany dostęp i podsłuchiwanie telefonów komórkowych ponad 100 osobistości greckiego życia publicznego.

ADAE nie podała szczegółów. W zeszłym roku rząd grecki przyznał, że telefony komórkowe ponad stu ludzi - w tym premiera Kostasa Karamanlisa, innych członków rządu oraz dowódców wojskowych i dziennikarzy - były na podsłuchu przez prawie rok. Podsłuchiwanie rozpoczęło się w okresie poprzedzającym Igrzyska Olimpijskie w Atenach w sierpniu 2004 roku.

W grudniu 2006 roku ADAE ukarała grecki Vodafone grzywną wysokości 76 mln euro za to, że nie zadbano o zabezpieczenie sieci. Telekom odwołał się od wyroku. W marcu 2005 roku Vodafone poinformował rząd grecki o podsłuchach, podejrzewając, że wykorzystywano do nich jej urządzenia.

Wciąż nie wiadomo, kto zorganizował i prowadził ten podsłuch. Wielu Greków przypuszcza, że był to obcy wywiad.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)