Wojsko. Czołgi T‑72: ponad 300 czołgów zostanie zmodernizowanych

Wojsko. Czołgi T-72: ponad 300 czołgów zostanie zmodernizowanych
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

22.07.2019 14:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzisiaj została podpisana umowa, w ramach której zostanie zmodernizowanych 318 czołgów T-72. Kontrakt ma być realizowany w latach 2019-2025, a jego wartość jest bliska 2 mld złotych.

Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" zobowiązały się do zmodernizowania ponad 300 czołgów T-72. Jak zapowiedział minister obrony Mariusz Błaszczak: "czołgi T-72 zyskają nowoczesne przyrządy celownicze, nawigacyjne, obserwacyjne, a także w łączność cyfrową".

Modernizacją czołgów zajmie się konsorcjum, w skład którego wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa, Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" S.A. oraz Wojskowy Zakład Motoryzacyjny z Poznania.

Umowa została podpisana dzisiaj, a w uroczystości brał udział premier Morawiecki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podkreślili oni, że inwestycja ma ogromne znaczenie dla gospodarki całego regionu i zmobilizuje zakłady pracy, w których niegdyś pracowało 11 tysięcy osób - teraz jest zatrudnionych jedynie 1 tysiąc. Całe przedsięwzięcie warte jest 1 mld 750 mln złotych.

Czołgi T-72 przywrócone do sprawności

Dzięki modernizacjom czołgom T-72 uda się przywrócić sprawność techniczną i wymienione zostaną wybrane podsystemy. Szef resortu podkreślał, że modyfikacja czołgów T-72 ma przede wszystkim na celu pomóc Siłom Zbrojnym RP w utrzymaniu zdolności operacyjnych do czasu wprowadzenia do służby czołgów nowej generacji.

– "Przy pracach modernizacyjnych wypracowuje się te umiejętności i wiedza, które przydadzą się w konstrukcji czołgu XXI wieku, na który bardzo liczę" – stwierdził premier Morawiecki podczas dzisiejszej uroczystości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)