Polskie satelity na wojnie. Ukraina chwali ich pracę

Polski sprzęt ma renomę wśród ukraińskich żołnierzy i polityków. Nie chodzi tu tylko o broń, ale także o bardzo istotne w kontekście wojny urządzenia, jakimi są satelity. Polsko-fiński satelita radarowy ICEYE przynosi ogromne korzyści ukraińskim obrońcom.

Satelity ICEYE pomagają obrońcom Ukrainy
Satelity ICEYE pomagają obrońcom Ukrainy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | ESA

11.03.2023 | aktual.: 11.03.2023 17:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trwająca na terenie Ukrainy wojna to konflikt, w którą kluczową rolę odgrywają nowoczesne technologie. Mowa tu zarówno o współczesnym uzbrojeniu, którego skuteczność zapewnia przewagę w bezpośrednich starciach, jak i o sprzęcie, którego wykorzystanie może być nieoczywiste. Chodzi tu m.in. o oprzyrządowanie, które pozwala na poprawę zdolności rozpoznawczych. W tym o satelity.

QUIZ: Jak dużo wiesz o II wojnie światowej? Tylko najlepsi odpowiedzią na wszystkie pytania

Satelita radarowy polsko-fińskiej firmy ICEYE jest wykorzystywany przez ukraińską armię od września 2022 r. Dużą zaletą tego sprzętu jest jego rozmiar. ICEYE pozwala nie tylko na robienie zwykłych zdjęć, ale ze względu na to, że jest wyposażony w radar SAR (radar z syntetyczną aparaturą), pozwala na pozyskiwanie fotografii w tak dużej rozdzielczości, na jaką pozwalają konstrukcje o znacznie większych wymiarach. Jak podkreślał Łukasz Michalik, satelita z radarem potrafi znacznie więcej, niż satelita z najlepszą kamerą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skuteczność satelitów ICEYE jest godna podziwu. Jak czytamy na łamach serwisu portalmilitarny.pl, dzięki wykorzystaniu tej technologii ukraińskim żołnierzom udało się zidentyfikować i zniszczyć tysiące sztuk rosyjskiego sprzętu. Przeprowadzono rozpoznanie blisko 1000 rejonów koncentracji wojsk rosyjskich, wykrywając przy tym 360 miejsc obozowania Rosjan i 7321 sztuk sprzętu wojskowego.

  • 45 samolotów;
  • 27 śmigłowców;
  • 6 wyrzutni rakiet balistycznych Iskander;
  • 36 elementów systemu przeciwlotniczego S-300;
  • 12 pojazdów przeciwlotniczych Pancyr -S1;
  • 11 stacji radarowych;
  • 10 mostowych przepraw pontonowych.

Na mocy umowy zawartej z firmą ICEYE Ukraina otrzymała na własność satelitę i dostęp do transmisji danych za pomocą konstelacji ICEYE. Satelita znajduje się nad terytorium Ukrainy dwa razy w ciągu dnia, a fotografie z tego terenu trafiają wyłącznie do strony ukraińskiej, jako właścicieli satelity. Rozdzielczość obrazu wynosi od 0,5 do 1 m, w zależności od konkretnego obszaru. Pojedyncze zdjęcie może obejmować obszar do 225 kilometrów kwadratowych. Dużą zaletą wykorzystania ICEYE jest szybki czas przesyłania danych.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski