Polskie myśliwce MiG‑29 dla Ukrainy. Wiadomo, ile maszyn przekazaliśmy

Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak podczas spotkania ze swoją kanadyjską odpowiedniczką - Anitą Anand w Ottawie przekazał, że Polska dostarczyła już Ukrainie 10 myśliwców MiG-29. Maszyny, które przez wiele lat służyły w Polskich Siłach Powietrznych, teraz sprawdzają się na ukraińskim froncie. Przypominamy ich najważniejsze cechy.

MiG-29 należący do polskiego lotnictwa
MiG-29 należący do polskiego lotnictwa
Źródło zdjęć: © John5199, Lic. CC BY 2.0, Wikimedia Commons
Karolina Modzelewska

Polska jest jednym z krajów, które zgodziły się na przekazanie MiG-29 Ukrainie. Z deklaracji Błaszczaka wynika, że Warszawa dostarczyła już 10 radzieckich myśliwców. Te maszyny odgrywają istotną rolę dla Kijowa od początku wojny, a ukraińscy piloci są z nimi dobrze zaznajomieni. Nie ma potrzeby przeprowadzania długotrwałych szkoleń, jak miałoby to miejsce np. w przypadku transferu bardziej zaawansowanych, amerykańskich myśliwców F-16.

Polskie myśliwce MiG-29 dla Ukrainy

Jeśli chodzi o MiG-i-29, piloci po przeprowadzeniu odpowiednich modyfikacji i sprawdzeniu maszyn mogą od razu siadać za ich sterami. Doniesienia z Ukrainy wskazują, że MiG-i-29 są z powodzeniem używane np. do eliminacji dronów irańskiej produkcji - Shahed-136, obsługiwanych przez Rosjan, czy atakowania rosyjskich pozycji.

Dodatkowo to właśnie MiG-iem-29 miał latać słynny "Duch Kijowa", który według pojawiających się relacji - zestrzelił kilka samolotów wroga. Aktualnie nie wiadomo, ile takich maszyn posiada Ukraina i ile zostało utraconych od początku wojny. Przed jej wybuchem pojawiały się informacje o użytkowaniu 37 myśliwców MiG-29 przez Ukrainę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

MiG-29 to radzieckie myśliwce frontowe, opracowane przez biuro konstrukcyjne MiG-a, które przez wiele lat stanowiły trzon sił powietrznych wielu państw - chociażby Polski, czy Słowacji, które zdecydowały się na ich transfer do Ukrainy. Głównym przeznaczeniem maszyn jest niszczenia celów powietrznych i naziemnych. Ze względu na niewielki zasięg wykorzystuje się je głównie do walki blisko frontu i w pobliżu własnych sił zbrojnych.

MiG-29 może poruszać się z maksymalną prędkością 2,3 Ma. W jego uzbrojeniu znajduje się m.in. wbudowane działko lotnicze GSz-30-1 kal. 30 mm na 150 sztuk amunicji. Dodatkowo, w zależności od wersji maszyna posiada również od 6 do nawet 9 zewnętrznych węzłów podwieszanego uzbrojenia. Myśliwiec może przenosić np. pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu R-27, pociski rakietowe krótkiego zasięgu R-73 czy bomby lotnicze o masie do 3000 kg.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie