Nowa broń myśliwców F-16. Kluczowy element wojen przyszłości

Nowa broń myśliwców F‑16. Kluczowy element wojen przyszłości

Myśliwiec F-16
Myśliwiec F-16
Źródło zdjęć: © wikimedia
15.04.2023 12:57

Myśliwce F-16 doczekają się specjalnych systemów do realizowania walki elektronicznej. To kolejny dowód na to, że kraje zbroją się do zupełnie nowego typu wojny przyszłości.

Myśliwce F-16, chociaż zadebiutowały jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku, to wciąż należą do najnowocześniejszych maszyn w polskich siłach zbrojnych. Zmieni się to wraz z przyjęciem na służbę F-35 oraz południowokoreańskich FA-50. Jednak F-16 nie zostaną zapomniane i doczekają się ważnych modernizacji.

Kontrakt, o którym lakonicznie wspomina Northrop Grumman nie zdradza konkretów. Nie wiemy wiele ponadto, że modernizacja obejmuje 160 egzemplarzy myśliwców za kwotę 185 milionów dolarów. W ramach niego zostaną wdrożone rozwiązania, które zwiększą skuteczność myśliwców w wojnie elektronicznej. Nie wiemy jednak, które państwo zdecydowało się na tę modernizację.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowe systemy IVEWS dla F-16

Northrop Grumman zakończył niedawno testy nowego systemu AN/ALQ-131A Integrated Viper Electronic Warfare Suite (IVEWS). Jego głównym celem jest zapewnienie ochrony przed zagrożeniami naprowadzanymi radarowo, ale może też być dostosowany do konkretnych wymagań misji. W pełni cyfrowa architektura odbiornika w systemie IVEWS zapewnia znaczną przewagę nad systemami tradycyjnymi. Technologia ta pozwala na rozszerzone pokrycie częstotliwości, pełne pokrycie przestrzenne i szybsze reakcje.

"W miarę rozprzestrzeniania się zaawansowanych zagrożeń wykorzystujących częstotliwości radiowe ochrona zapewniana przez system IVEWS jest niezbędna", podkreślił James Conroy, wiceprezes ds. nawigacji, celowania i bezpieczeństwa w firmie Northrop Grumman. System może być wdrażany zarówno w nowych, jak i starych samolotach F-16.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)