Polskie aplikacje zalały Windows Marketplace

Polskie aplikacje zalały Windows Marketplace

Polskie aplikacje zalały Windows Marketplace
Źródło zdjęć: © WP.PL
27.01.2012 15:45, aktualizacja: 30.01.2012 09:24

Polska jest trzecim na świecie krajem, pod względem liczby stworzonych aplikacji na Windows Phone.

Polska jest trzecim na świecie krajem, pod względem liczby stworzonych aplikacji na Windows Phone. Do końca zeszłego roku w Marketplace, wirtualnym sklepie z programami na telefon z systemem operacyjnym Microsoft, opublikowano 2322 aplikacje autorstwa Polaków. Od naszych programistów prężniej działają jedynie Stany Zjednoczone i Indie, czyli kraje znacznie większe. Dzięki tak wysokiej aktywności deweloperów wirtualny sklep Windows Phone przekroczył pod koniec 2011 roku liczbę 50 tysięcy aplikacji gotowych do pobrania, a dziś ta liczba zbliża się do 60 tysięcy.

Windows Phone Marketplace zadebiutował niewiele ponad rok temu (7 października 2010 roku) z tysiącem aplikacji w ofercie. Dziś oferuje swoim użytkownikom 58119 programów, w tym również autorstwa wielu polskich twórców.

Jest dużo, będzie jeszcze więcej

Największy wkład w rozwój Marketplace mają Stany Zjednoczone, których mieszkańcy w zeszłym roku stworzyli prawie 950. gier i programów na mobilną platformę Microsoft. Zaraz po niej plasują się Indie, które mimo, iż są drugim państwem na świecie pod względem liczby ludności, zasilają Marketplace niewiele większą liczbą aplikacji, niż zajmująca trzecią pozycję Polska (Indie: 2491, Polska: 2322).

W sklepie Windows Phone pojawiają się dziennie średnio 23. nowe programy, chociaż jeszcze cztery miesiące temu wskaźnik ten wynosił 165. Oznacza to, że tempo wzrostu liczby aplikacji zwiększa się z dnia na dzień.

Istnieją dwie przyczyny tego przyspieszenia. Jedną z nich jest geograficzne rozszerzenie dostępności Windows Phone Marketplace, z 1. do 35 krajów, jakie miało miejsce w 2011 roku. Drugi, to nawiązanie współpracy Microsoft z firmą Nokia, a tym samym zwiększona liczba użytkowników telefonów z systemem operacyjnym Windows Phone.

Jak szukać najciekawszych aplikacji?

Wśród oferty Marketplace dostępna jest m.in. Appflow, prosta aplikacja służąca do wyszukiwania najciekawszych pozycji w wirtualnym sklepie Windows Phone. Dzięki niej użytkownicy mogą śledzić na bieżąco nowinki oraz najlepiej oceniane aplikacje, bądź te, które w największym stopniu wykorzystują możliwości innowacyjnego interfejsu Metro. Co więcej, Appflow dostarcza również codziennie aktualizowane dane o liczbie dostępnych aplikacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)