Polski wynalazek ochroni cię przed falami elektromagnetycznymi

Polski wynalazek ochroni cię przed falami elektromagnetycznymi

Polski wynalazek ochroni cię przed falami elektromagnetycznymi
Źródło zdjęć: © SXC.hu
06.09.2011 13:00, aktualizacja: 22.09.2011 11:29

Podkłady pod dachy i podłogi a nawet pod materace mogą chronić przed falami radiowymi i innym promieniowaniem elektromagnetycznym. Wynalezione przez dr. inż. Stanisława Wosińskiego maty z nanokompozytu pochłaniają promieniowanie podobnie jak robi to ludzkie ciało - dzięki rozproszonej w nich wodzie.

"Ekran dr Wosińskiego daje ochronę przed szkodliwą składową elektryczną promieniowania elektromagnetycznego, której źródłem są instalacje elektryczne (kable, gniazdka)
oraz urządzenia elektryczne, elektromechaniczne i elektroniczne w naszych domach i miejscach pracy. Promieniowanie elektromagnetyczne działa szkodliwie na organizm człowieka, gdyż zakłóca jego funkcje życiowe: pracę mózgu i systemu odpornościowego, zaburza sen oraz powoduje złe samopoczucie" - podkreśliła Anna Mączka z fundacji Nanonet.

Jak wyjaśniła, dr Wosiński postanowił do ekranowania użyć izolatora, czyli materiału nieprzewodzącego prądu elektrycznego. To nowe podejście, bo przeważnie do tego celu stosuje się przewodniki, tworzące tzw. klatki Faradaya.

Nowy ekran składa się z izolatora - tworzącego szkielet (może nim być zwykła włóknina wiskozowa, poliestrowa lub polipropylenowa) - w którym rozproszone są maleńkie krople wody. Razem daje to materiał nanokompozytowy. Absorbuje on fale elektromagnetyczne o różnej częstotliwości. Taki ekran jest w stanie pochłonąć fale o częstotliwości od 1 Hz do 1 MHz o natężeniu ok. 3. dB.

Przy bardziej zaawansowanej konstrukcji maty, można zmienić ten zakres. Dzięki temu ekrany mogą pochłaniać fale o niskiej częstotliwości (od 10. mHz) lub o wysokiej (do kilku GHz). Ekrany pochłaniające mikrofale można stosować np. do wygłuszania szumów przy aparaturze laboratoryjnej lub diagnostycznej.

Na razie jednak, jak podkreśla Mączka, wynalazek dr Wosińskiego używany jest przede wszystkim w domach.

"Ekrany te znalazły już zastosowanie w budownictwie (jedna z warstw podkładu pod podłogi, element membrany dachowej), w przemyśle energetycznym do produkcji kombinezonów dla osób pracujących w elektroenergetyce wysokich napięć oraz w domu, jako mata pod materace, na których śpimy. Można powiedzieć, że ekran dr Wosińskiego jest naszym "osobistym ochroniarzem", chroniącym przed polem elektrycznym niskiej i radiowej częstotliwości, gdyż absorbuje to pole w sposób podobny do ciała ludzkiego. Ciało ludzkie składa się w około 6. proc. z wody uwięzionej w różny sposób (w cytoplazmie, w mózgu, w kościach itp.) i to ona odgrywa największą rolę w szkodliwych dla organizmu procesach absorpcji promieniowania elektromagnetycznego" - wyjaśniła.

Wynalazek dr Wosińskiego został w kwietniu nagrodzony na 39. Światowej Wystawie Wynalazczości w Genewie złotym medalem w kategorii Ochrona Środowiska - Energia.Wkrótce na stronach Fundacji NANONET ukaże się wywiad z drem inż. Stanisławem Wosińskim.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (255)