ycipk-3sjl3v

Polski, superprecyzyjny karabin ALEX

W tarnowskich Zakładach Mechanicznych powstał kilka lat temu karabin ALEX, który cieszy się sporą popularnością zwłaszcza za granicą. Co taka broń potrafi? Między innymi precyzyjnie razić cele oddalone nawet o 1200 m
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polski, superprecyzyjny karabin ALEX
(Zakłady Mechaniczne Tarnów)
ycipk-3sjl3v

Broń dostępna jest w kilku wersjach, z których najmocniejszą jest 8,6 mm karabin wyborowy ALEX.338. Został on zaprojektowany w Zakładach Mechanicznych Tarnów w 2008 roku i przeznaczony jest do precyzyjnego rażenia celów punktowych z odległości do 1200 m oraz celów lekko opancerzonych z odległości do 800 m. Karabin strzela silnym nabojem .338 Lapua Magnum (8,6 x 70 mm), podawanym z 5-nabojowego magazynka pudełkowego. Nabój wystrzelony z ALEX.338 ma ponad dwukrotnie większą energię kinetyczną niż stosowany powszechnie pocisk kalibru 7,62 mm. Wraz z dwójnogiem i lunetą broń waży 7,5 kg. W karabinie możemy zamontować dowolny celownik optyczny zgodny ze standardem montażu MIL-STD 1913.

Broń tarnowskich zakładów cieszy się popularnością wśród żołnierzy ze względu na dużą celność i stosunkowo małą siłę odrzutu, pomimo zastosowania silnego naboju. Karabiny ALEX.33. wykorzystywane są m.in. w Afganistanie i Iraku, gdzie duże, otwarte przestrzenie wymusiły stosowanie nowych karabinów wyborowych, które pozwalają precyzyjnie razić cele na duże odległości.

Ciekawostką jest fakt, że Tarnowskie Zakłady Mechaniczne wypuściły również cywilną wersję karabinu ALEX przeznaczoną do celów sportowych, myśliwych oraz służb wsparcia policji. Wersja oznaczona jako Alex Tactical Sport 30. Winchester i posiada mniejszą wagę - 5,3 kg - oraz 10-nabojowy, dwurzędowy magazynek. Ten karabin został po raz pierwszy zaprezentowany w marcu 2013 na targach IWA 2013 & OutdoorClassics w Norymberdze.

ycipk-3sjl3v

Broń palna w Polsce

Polub WP Tech
ycipk-3sjl3v
ycipk-3sjl3v
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3sjl3v