Polski odrzutowiec Flaris Lar1 odbył loty testowe. Waży zaledwie 700 kg

Polski odrzutowiec Flaris Lar1 odbył loty testowe. Waży zaledwie 700 kg12.04.2019 09:50
Polski odrzutowiec Flaris Lar1 odbył loty testowe. Waży zaledwie 700 kg
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Flaris Lar1 to najmniejszy na świecie, bardzo lekki odrzutowiec polskiej produkcji. Kilka dni temu odbył swój pierwszy testowy lot. Już niedługo może się zaroić od tych maszyn w kraju nad Wisłą.

W Podgórzynie pod Jelenią Górą powstała niesamowita maszyna. To jeden z najciekawszych projektów w Polsce XXI-wieku. Już cieszy się ogromnym zainteresowaniem na wielu zagranicznych targach. Niewykluczone, że znajdzie swoich fanów też w rodzimej Polsce.

Firma Metal-Master informuje także, że samolotem zainteresowane są również Siły Powietrzne Wojska Polskiego i kilku innych państw. Odrzutowiec miałby służyć wojsku zarówno w celach szkoleniowych jak i rozpoznawczych.

Jak czytamy na stronie projektu, samolot przeszedł już jedne z ważniejszych testów. Potwierdzono skuteczność układu sterowania i stateczności płatowca. Podczas testów wiatr był niespodziewanie porywisty, prostopadły do pasa. Potwierdziło to tym samym skuteczność sterów zarówno podczas rozbiegu, startu, wznoszenia, zniżania i lądowania.

- Była to trudna próba samolotu oraz całego zespołu FLARIS TEAM – mówi Dyrektor Programowy Flaris, mgr inż. Rafał Ładziński.

Flaris Lar1 jest świetną maszyną z kilku powodów. Przede wszystkim do startu wystarczy mu pas o długości 200 metrów. Na jednym baku jest w stanie przelecieć nawet 3000 kilometrów. Niestety nie poleci przez Atlantyk, ale ma inne zalety.

- Cena zakupu i eksploatacji FLARIS LAR1 wyniesie jedną czwartą ceny oferowanych na rynku lekkich odrzutowców klasy Light Jet LJ – zapewnia Dyrektor Rafał Ładziński.

Flaris Lar1 rozwija prędkość maksymalną 750 km/h. Napędza ją silnik Williams Fj33-5A, ważący zaledwie 120 kg i wytwarzający 8,2 kN ciągu. Jak zapewniają jego producenci, jest to silnik całkowicie nowej generacji. Tworzy też nową klasę samolotów - High Speed Personal Jet HPJ.

Oby Flaris nie podzielił losu równie pięknego odrzutowca polskiej produkcji EM-10 Bielik. W każdym razie mocno trzymamy kciuki za sukces tej maszyny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)