Polska zbuduje perymetrię na granicy z Rosją. Co to za system?

Polska zbuduje perymetrię na granicy z Rosją. Co to za system?

Polska chce zbudować system sensorów na granicy z Rosją
Polska chce zbudować system sensorów na granicy z Rosją
Źródło zdjęć: © East News | Beata Zawrzel/REPORTER
Adam Gaafar
09.07.2022 14:29, aktualizacja: 09.07.2022 17:45

Gen. Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej zdradził, że w planach jest budowa sieci sensorów do wykrywania intruzów na granicy polsko-rosyjskiej z Obwodem Kaliningradzkim. Wyjaśniamy, co to za system.

Jesteśmy praktycznie gotowi, dokumentacja została przygotowana, prowadzimy prace, żeby pozyskać odpowiednie środki finansowe. Szacujemy, że na tym odcinku będziemy potrzebowali, patrząc na inflację, ok. 330 mln zł – powiedział komendant SG dodając, że ten partner (Rosja – przyp. red.) jest też coraz mniej stabilny. Gen. Praga nie zdradził, o jaki system dokładnie chodzi, ale można przypuszczać, że będzie to używana przez nasze służby perymetria AMSTA, która ma powstać również na granicy polsko-białoruskiej.

Sensory na granicy z Rosją

System ochrony perymetrycznej AMSTA jest dostarczany służbom przez polską Grupę WB. Producent wyjaśnia, że zaprojektowano go w celu ochrony obiektów infrastruktury krytycznej oraz granic państwowych. Rozwiązanie opiera się na inteligentnych sensorach skonfigurowanych w sieć. Dzięki temu użytkownik systemu ma możliwość monitorowania rozległych obszarów oraz wykrywania prób wtargnięcia osób lub pojazdów w strefę objętą ochroną.

Co istotne, elementy systemu nie tylko informują o próbie wtargnięcia intruza, ale także dokonują jego klasyfikacji. W ten sposób SG jest w stanie natychmiast zweryfikować, kto próbuje przekroczyć granicę państwową. System AMSTA składa się z następujących sensorów:

  • kamer działających w paśmie światła widzialnego i podczerwieni;
  • barier mikrofalowych;
  • czujników sejsmicznych z samouczącymi się algorytmami, które mogą wykryć i sklasyfikować pojazd z odległości 250 m oraz osoby z odległości 75 m w obszarze kąta 360 stopni;
  • lekkich dronów obserwacyjnych z kamerami dziennymi i termowizyjnymi.

Komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami systemu jest bezprzewodowa (odbywa się drogą radiową). Producent zadbał przy tym o bezpieczeństwo transmisji, oferując autorskie algorytmy szyfrowania. Na koniec warto dodać, że Straż Graniczna korzysta także z innych rozwiązań technologicznych Grupy WB - bezzałogowego systemu obserwacyjnego FLYEYE oraz Platformy Integracji Komunikacji PIK.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie