Polska firma zbuduje robotyczne ramię dla ESA. Otrzyma na to 2,5 mln euro

Polska firma zbuduje robotyczne ramię dla ESA. Otrzyma na to 2,5 mln euro

Polska firma zbuduje robotyczne ramię dla ESA. Otrzyma na to 2,5 mln euro
20.07.2020 13:22, aktualizacja: 20.07.2020 13:49

Polska firma PIAP Space podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną, w ramach której wykona dla ESA robotyczne ramię do serwisowania satelitów. Otrzyma na to zadanie ponad 2,5 mln euro - poinformowało biuro prasowe Centrum Łukasiewicz.

Polska firma PIAP Space w ramach kontraktu z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) stworzy prototyp wieloprzegubowego ramienia robotycznego, które posłuży w przyszłości do serwisowania satelitów na orbicie. W pierwszej kolejności zostanie opracowany model laboratoryjny przegubu robotycznego, a następnie urządzenie składające się z różnego typu przegubów. Później prototyp zostanie poddany pełnym testom środowiskowym na wytrząsarce, testom termicznym i termiczno-próżniowym. Celem projektu jest osiągnięcie gotowości technologicznej TRL-6.

- To pierwszy tak duży kontrakt zakładający rozwój całego podsystemu satelitarnego dla polskiego przemysłu kosmicznego - podkreśla Polska Agencja Kosmiczna. Projekt o nazwie TITAN opiewa na kwotę 2,5 mln euro.

- Projekt TITAN to wielki sukces firmy, na który pracowaliśmy z zespołem naszych podwykonawców przez prawie 3 lata. Projekt ten jest dla nas szczególnie istotny - to dowód zaufania ESA, która powierzyła integrację całego podsystemu satelitarnego polskiej organizacji. Czeka nas dużo wytężonej pracy, ale to ważny krok w osiągnięciu strategicznych celów spółki. Realizacja projektu TITAN przybliży nas do wprowadzenia ramienia robotycznego na rynek komercyjny - komentuje prezes PIAP Space Mateusz Wolski, cytowany w komunikacie Centrum Łukasiewicz.

Urządzenie ma pozwolić na serwisowanie uszkodzonych satelitów oraz deorbitację satelitów, których czas misji dobiegł końca, a stanowią zagrożenie dla innych projektów na orbicie.

"Ambicją Łukasiewicza jest zdobycie pozycji lidera"

PIAP Space to spółka typu spin-off założona w 2016 roku przez Sieć Badawczą Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Działania sieci koordynowane są przez niedawno utworzone Centrum Łukasiewicz. Od zeszłego roku właścicielami firmy są: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut PIAP oraz Agencja Rozwoju Przemysłu SA, obejmująca około 44 proc. udziałów w spółce.

- Ambicją Łukasiewicza jest zdobycie pozycji lidera w niszach segmentu kosmicznego i umocnienie pozycji cenionego dostawcy rozwiązań w tym sektorze. Tę ścieżkę do sukcesu wydeptują właśnie takie projekty jak projekt TITAN - odważne, wypracowane w najmniejszym szczególe i prowadzone na skalę europejską. Gratuluję PIAP Space sukcesu. Cieszę się, że możemy się nim dzielić w ramach jednej organizacji i przy okazji korzystać z doświadczenia Łukasiewicz – PIAP w tworzeniu podmiotu, który wyrósł na bazie wyników badań naukowych Instytutu” - komentuje prezes Centrum Łukasiewicz, Piotr Dardziński.

Umowa pomiędzy PIAP Space a Europejskim Centrum Badań i Technologii Kosmicznych ESTEC ESA w sprawie realizacji projektu "Rozwój Ramienia Robotycznego do Operacji Obsługi na Orbicie” (o akronimie TITAN) została podpisana 14 lipca 2020 roku. Umowę po stronie polskiej firmy podpisali Mateusz Wolski i Andrzej Łucjan. ESA była reprezentowana przez dyrektora Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych ESTEC - Franca Ongaro.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)