Polska firma zbuduje robotyczne ramię dla ESA. Otrzyma na to 2,5 mln euro

Polska firma zbuduje robotyczne ramię dla ESA. Otrzyma na to 2,5 mln euro20.07.2020 13:22
Polska firma zbuduje robotyczne ramię dla ESA. Otrzyma na to 2,5 mln euro

Polska firma PIAP Space podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną, w ramach której wykona dla ESA robotyczne ramię do serwisowania satelitów. Otrzyma na to zadanie ponad 2,5 mln euro - poinformowało biuro prasowe Centrum Łukasiewicz.

Polska firma PIAP Space w ramach kontraktu z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) stworzy prototyp wieloprzegubowego ramienia robotycznego, które posłuży w przyszłości do serwisowania satelitów na orbicie. W pierwszej kolejności zostanie opracowany model laboratoryjny przegubu robotycznego, a następnie urządzenie składające się z różnego typu przegubów. Później prototyp zostanie poddany pełnym testom środowiskowym na wytrząsarce, testom termicznym i termiczno-próżniowym. Celem projektu jest osiągnięcie gotowości technologicznej TRL-6.

- To pierwszy tak duży kontrakt zakładający rozwój całego podsystemu satelitarnego dla polskiego przemysłu kosmicznego - podkreśla Polska Agencja Kosmiczna. Projekt o nazwie TITAN opiewa na kwotę 2,5 mln euro.

- Projekt TITAN to wielki sukces firmy, na który pracowaliśmy z zespołem naszych podwykonawców przez prawie 3 lata. Projekt ten jest dla nas szczególnie istotny - to dowód zaufania ESA, która powierzyła integrację całego podsystemu satelitarnego polskiej organizacji. Czeka nas dużo wytężonej pracy, ale to ważny krok w osiągnięciu strategicznych celów spółki. Realizacja projektu TITAN przybliży nas do wprowadzenia ramienia robotycznego na rynek komercyjny - komentuje prezes PIAP Space Mateusz Wolski, cytowany w komunikacie Centrum Łukasiewicz.

Zobacz też: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Urządzenie ma pozwolić na serwisowanie uszkodzonych satelitów oraz deorbitację satelitów, których czas misji dobiegł końca, a stanowią zagrożenie dla innych projektów na orbicie.

"Ambicją Łukasiewicza jest zdobycie pozycji lidera"

PIAP Space to spółka typu spin-off założona w 2016 roku przez Sieć Badawczą Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Działania sieci koordynowane są przez niedawno utworzone Centrum Łukasiewicz. Od zeszłego roku właścicielami firmy są: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut PIAP oraz Agencja Rozwoju Przemysłu SA, obejmująca około 44 proc. udziałów w spółce.

- Ambicją Łukasiewicza jest zdobycie pozycji lidera w niszach segmentu kosmicznego i umocnienie pozycji cenionego dostawcy rozwiązań w tym sektorze. Tę ścieżkę do sukcesu wydeptują właśnie takie projekty jak projekt TITAN - odważne, wypracowane w najmniejszym szczególe i prowadzone na skalę europejską. Gratuluję PIAP Space sukcesu. Cieszę się, że możemy się nim dzielić w ramach jednej organizacji i przy okazji korzystać z doświadczenia Łukasiewicz – PIAP w tworzeniu podmiotu, który wyrósł na bazie wyników badań naukowych Instytutu” - komentuje prezes Centrum Łukasiewicz, Piotr Dardziński.

Umowa pomiędzy PIAP Space a Europejskim Centrum Badań i Technologii Kosmicznych ESTEC ESA w sprawie realizacji projektu "Rozwój Ramienia Robotycznego do Operacji Obsługi na Orbicie” (o akronimie TITAN) została podpisana 14 lipca 2020 roku. Umowę po stronie polskiej firmy podpisali Mateusz Wolski i Andrzej Łucjan. ESA była reprezentowana przez dyrektora Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych ESTEC - Franca Ongaro.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)