Polska: bilet na autobus przez internet

Polska: bilet na autobus przez internet

02.09.2010 14:49, aktual.: 02.09.2010 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zarząd Transportu Miejskiego w Słupsku (Pomorskie) chce rozprowadzać okresowe
bilety na autobusy przez internet. Testowa forma takiej sprzedaży ma ruszyć listopadzie. Jeśli
przebiegnie pomyślnie, od nowego roku będzie można kupić bilet na stronie ZTM.

Dyrektor ZTM Marcin Grzybiński powiedział w czwartek PAP, że informatyczna infrastruktura sprzedaży jest już gotowa, obecnie trwają prace nad systemem sprawdzania w autobusie kupionych przez internet biletów.

Grzybiński wyjaśnił, że kupno będzie polegało na zalogowaniu się na stronie ZTM, wybraniu czasu ważności biletu i formy płatności, np. przelewu bankowego lub karty. Po opłaceniu bilet będzie dostarczany klientowi na podany przez niego adres e-mail. Potem trzeba będzie wydrukować go na atramentowej lub laserowej drukarce i można już jeździć autobusem.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Na każdym bilecie będzie umieszczony pasek z indywidualnym kodem (tzw. QR Code). Sprawdzanie biletów przez kontrolerów ma się odbywać za pomocą telefonów komórkowych skanujących ten kod. "Znaleźliśmy już informatyka, który pracuje nad odpowiednią do tego celu aplikacją na komórkę" - powiedział Grzybiński.

Koszt budowy całego systemu jest szacowany na 2. tys. zł. Koszt obsługi internetowej sprzedaży biletów nie powinien przekroczyć 5 tys. zł. rocznie.

Według Grzybińskiego poniesione nakłady powinny zwrócić się w ciągu roku. Wprowadzenie internetowej sprzedaży biletów autobusowych powinno zdaniem dyrektora ułatwić życie pasażerom miejskiej komunikacji, którzy będą mogli kupować bilety przez całą dobę unikając kolejek w punktach sprzedaży.

Możliwa też będzie sprzedaż biletów okresowych, których obecnie nie ma w ofercie, np. weekendowych, tygodniowych lub rodzinnych. Nowe bilety muszą być jednak zaakceptowane przez Radę Miejską.

Stutysięczny Słupsk ma obecnie 1. miejskich i 2 podmiejskie linie autobusowe. Usługi przewozowe dla ZTM świadczy spółka Miejski Zakład Komunikacji. Aktualnie ZTM sprzedaje miesięcznie ok. 8 tys. biletów okresowych.

System sprzedaży okresowych biletów na miejska komunikację przez internet funkcjonuje od niedawna w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)