Trwa ładowanie...
holderName

Polscy żołnierze pojadą do Turcji w ramach misji NATO. Prezydent podpisał postanowienie

Polscy żołnierze wesprą misję NATO w Turcji. Postanowienie w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda. Szef BBN Paweł Soloch poinformował, że polski kontyngent będzie liczył do 80 osób. Dodał, że misja nie ma charakteru bojowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polscy żołnierze pojadą do Turcji w ramach misji NATO. Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie
Polscy żołnierze pojadą do Turcji w ramach misji NATO. Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie (Pixabay)
holderName

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie uruchomienia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Turcji. Nasi żołnierze wejdą w skład sojuszniczej operacji prowadzonej na terenie tego kraju od 2015 roku. Jak podkreślił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, misja NATO nie ma charakteru bojowego.

- Odpowiedzieliśmy pozytywnie na niedawny apel strony tureckiej skierowany do sojuszników z NATO w związku z pogarszaniem się sytuacji bezpieczeństwa na granicy syryjsko-tureckiej - poinformowało BBN.

- Wspieranie sojuszników jest ważnym elementem polityki bezpieczeństwa prezydenta Andrzeja Dudy i częścią umacniania pozycji RP na arenie międzynarodowej. Przypomnę, że prezydent dotychczas wydał postanowienia o uruchomieniu kontyngentów wojskowych na Łotwie, Sycylii, w Rumunii, Kuwejcie, Iraku oraz ostatnio w Libanie, w ramach operacji pokojowej ONZ - powiedział szef BBN.

holderName

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Czytaj także: Samoloty USA nad Polską. Ruszają ćwiczenia Astral Knight 2020

Polski kontyngent będzie działał na terytorium Turcji, wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz na Morzu Czarnym. W jego skład wejdzie do 80 żołnierzy i pracowników wojska oraz samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza. - Misja polega na zwiększeniu obecności lotniczych systemów ostrzegania, aktywności sił morskich oraz prowadzeniu działań rozpoznawczych - wyjaśnia szef BBN.

Udział w TAMT (Tailored Assurance Measures for Turkey) będzie pierwszą misją polskich żołnierzy w Turcji.

holderName

Jak informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Polska przygotowywała już kontyngent do Turcji. Miało to miejsce w 2003 roku w związku z amerykańsko-brytyjskimi przygotowaniami do inwazji na Irak i spodziewanym kontruderzeniem Iraku na Turcję. Ostatecznie postanowienie o użyciu PKW Turcja zostało uchylone.

Zobacz także: Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe przy granicy z Polską

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów