Polscy żołnierze pojadą do Turcji w ramach misji NATO. Prezydent podpisał postanowienie

Polscy żołnierze pojadą do Turcji w ramach misji NATO. Prezydent podpisał postanowienie

Polscy żołnierze pojadą do Turcji w ramach misji NATO. Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie
Polscy żołnierze pojadą do Turcji w ramach misji NATO. Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie
Źródło zdjęć: © Pixabay
17.09.2020 09:58

Polscy żołnierze wesprą misję NATO w Turcji. Postanowienie w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda. Szef BBN Paweł Soloch poinformował, że polski kontyngent będzie liczył do 80 osób. Dodał, że misja nie ma charakteru bojowego.

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie uruchomienia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Turcji. Nasi żołnierze wejdą w skład sojuszniczej operacji prowadzonej na terenie tego kraju od 2015 roku. Jak podkreślił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, misja NATO nie ma charakteru bojowego.

- Odpowiedzieliśmy pozytywnie na niedawny apel strony tureckiej skierowany do sojuszników z NATO w związku z pogarszaniem się sytuacji bezpieczeństwa na granicy syryjsko-tureckiej - poinformowało BBN.

- Wspieranie sojuszników jest ważnym elementem polityki bezpieczeństwa prezydenta Andrzeja Dudy i częścią umacniania pozycji RP na arenie międzynarodowej. Przypomnę, że prezydent dotychczas wydał postanowienia o uruchomieniu kontyngentów wojskowych na Łotwie, Sycylii, w Rumunii, Kuwejcie, Iraku oraz ostatnio w Libanie, w ramach operacji pokojowej ONZ - powiedział szef BBN.

Polski kontyngent będzie działał na terytorium Turcji, wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz na Morzu Czarnym. W jego skład wejdzie do 80 żołnierzy i pracowników wojska oraz samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza. - Misja polega na zwiększeniu obecności lotniczych systemów ostrzegania, aktywności sił morskich oraz prowadzeniu działań rozpoznawczych - wyjaśnia szef BBN.

Udział w TAMT (Tailored Assurance Measures for Turkey) będzie pierwszą misją polskich żołnierzy w Turcji.

Jak informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Polska przygotowywała już kontyngent do Turcji. Miało to miejsce w 2003 roku w związku z amerykańsko-brytyjskimi przygotowaniami do inwazji na Irak i spodziewanym kontruderzeniem Iraku na Turcję. Ostatecznie postanowienie o użyciu PKW Turcja zostało uchylone.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (139)