Polscy studenci wysłali satelitę KRAKsat w kosmos. Pomogła im NASA
Korzystając z pomocy agencji kosmicznej NASA, polscy studenci Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego wysłali w kosmos satelitę. Projekt jest o tyle szczególny, że KRAKsat, jak nazwano orbiter, jest projektem zrealizowanym w całości przez Polaków.
18.04.2019 | aktual.: 18.04.2019 17:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
KRAKsat został wysłany w kosmos 17 kwietnia 2019 r. o godz. 22:46 czasu polskiego, z należącego do NASA ośrodka Wallops Flight Facility. Jako nośnik wykorzystano rakietę Antares 230.
Jak podają twórcy projektu, satelita zostanie umieszczony na pokładzie statku Cygnus, po przydokowaniu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tam będzie czekać na wypuszczenie w przestrzeń kosmiczną, co potrwa kilka tygodni.
Mały wielki satelita
Z zewnątrz KRAKsat wygląda bardzo niepozornie. Przypomina sześcian o długości krawędzi 10 cm i waży około 1,4 kg. Mimo to ma bardzo ambitne zadanie.
Zobacz także
Musi zbadać, czy ferrofluid (ciecz magnetyczna) wyprawiony w ruch wpływa na pozycję satelity. Chodzi o to, aby przetestować potencjalną metodę sterowania obiektami w kosmosie. Według naukowców, tzw. ferrofluidowe koło zamachowe może być przełomowym rozwiązaniem w tej dziedzinie.
Nad projektem pracowało łącznie 15 osób, w tym 12 z AGH i 3 z UJ. Na czele grupy stanął Jan Życzkowski. - To pierwszy satelita, który do stabilizacji orientacji względem Ziemi użyje ferrofluidu - mówił Życzkowski PAP na początku minionego roku.
Jest tego więcej
Co ciekawe, KRAKsat nie jest jedyny. Równolegle z nim w kosmos poleciał Światowid, czyli wrocławski satelita monitorujący stan wód i powietrza, a także zmiany pogody.
Światowid jest dwukrotnie większy od KRAKsata. Mierzy 20 x 10 x 10 cm.