Polscy lekarze biją na alarm. Chodzi o drugą falę koronawirusa

Polscy lekarze biją na alarm. Chodzi o drugą falę koronawirusa
Źródło zdjęć: © Pixabay

01.08.2020 09:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Druga fala koronawirusa może pojawić się w Polsce znacznie szybciej niż jesienią - alarmują lekarze. W związku z narastającym zagrożeniem Naczelna Rada Lekarska wystosowała komunikat, w którym przypomina o zachowaniu dystansu społecznego i noszeniu maseczek.

Koronawirus w Polsce wciąż stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. Ministerstwo Zdrowia każdego dnia informuje o rosnącej liczbie zachorowań na COVID-19 w naszym kraju. W związku z alarmującą sytuacją, głos w sprawie zabrała Naczelna Rada Lekarska.

- Zmęczenie sytuacją epidemiczną oraz trwający sezon urlopowy nie mogą uzasadniać odstąpienia od stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Z trwogą obserwujemy w całym kraju liczne przypadki lekceważenia tych zasad. Zachowania takie są skrajnie nieodpowiedzialne i prowadzą do sytuacji, w której druga fala epidemii może pojawić się w Polsce nie w związku z jesienną falą przeziębień i zachorowań, ale znacznie wcześniej, na skutek takich właśnie zachowań - ostrzegają lekarze w specjalnym komunikacie.

Medycy informują, iż brak konsekwencji w stosowaniu środków ochrony osobistej oraz zachowywaniu dystansu społecznego prowadzi do "zaprzepaszczenia ogromnej pracy i wysiłku, jaki całe społeczeństwo, a w szczególności personel medyczny, podjął w ostatnich miesiącach w celu ograniczenia rozmiarów epidemii w Polsce w jej początkowej fazie".

Lekarze przypominają, że to właśnie wspólne wysiłki i respektowanie zasad bezpieczeństwa pozwoliły dotychczas uniknąć drastycznego wzrostu liczby zakażeń w Polsce. Apelują więc o rozwagę i stosowanie się do zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych.

- Apelujemy do wszystkich obywateli oraz osób przebywających na terenie Rzeczypospolitej o respektowanie zasad bezpieczeństwa epidemicznego - czytamy w komunikacie samorządu lekarskiego.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)