Polscy archeolodzy odkryli dokument legionisty

Polscy archeolodzy znaleźli w Bułgarii fragment dokumentu poświadczającego udzielenia obywatelstwa rzymskiego legioniście. Naukowcy liczą, że wkrótce poznają więcej detali na temat człowieka, do którego należał dokument.

Polscy archeolodzy odkryli dokument legionisty
Źródło zdjęć: © Getty Images

Warszawscy archeolodzy prowadzą wykopaliska w bułgarskiej miejscowości Novae od ponad 50 lat. Efektem tego są coroczne znaleziska powiązane z życiem rzymskich oddziałów, które obozowały w tamtym rejonie – legionów VIII Augusta i I Italskiego.

Rzymskie obywatelstwo

Jak informuje kierownik wykopalisk prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Uniwersytetu Warszawskiego, dokument znaleziony przez archeologów poświadczał, że legioniście po ukończeniu służby zostało nadane rzymskie obywatelstwo przez samego cesarza.

Certyfikat został wyryty na wykonanej z brązu blaszce. Zachował się tylko częściowo.

Z całego Imperium Rzymskiego znanych jest tylko około 1000 podobnych dokumentów, ale bardzo niewiele z obszaru naddunajskiego. Znaleziony certyfikat pochodzi z czasów cesarza Gordiana III.

Nagroda za służbę

Początkowo w rzymskich legionach mogli służyć wyłącznie obywatele Imperium, ale w III wieku z powodu większego zapotrzebowania armii na potencjalnych żołnierzy, zaczęto przyjmować także barbarzyńców. Po odbyciu minimum 25-letniej służby i staniu się weteranem, tacy wojownicy zostawali nagradzani, np. obywatelstwem.

Naukowcy liczą, że w trakcie dalszych badań uda im się poznać imię i historię człowieka, do którego należał certyfikat.

Źródło: PAP

starożytny rzymarcheologiawiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)