Trwa ładowanie...
d3nz0o2

Tajemnicza krypta otwarta w Egipcie. Ma 4400 lat i jest w idealnym stanie

Ministerstwo Starożytności Egiptu poinformowało o kolejnym niesamowitym odkryciu. Grobowiec Khuwy, arystokraty z okresu piątej dynastii, wygląda na nienaruszony. Archeolodzy nigdy nie widzieli tak doskonale zachowanej budowli z tego czasu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wygląda jak świeżo malowane
Wygląda jak świeżo malowane (Youtube.com)
d3nz0o2

Takie odkrycie zdarza się raz na kilkanaście lat, a może nawet więcej. W Egipcie znaleziono praktycznie nienaruszony grobowiec. Malowidła i hieroglify na ścianach sprawiają wrażenie świeżo namalowanych.

Sekretarz Generalny Najwyższej Rady ds. Starożytności Egipskich Mostafa el-Waziry powiedział, że archeolodzy byli nawet w stanie zidentyfikować odciski palców malarza grobowca. To wprost niewyobrażalne.

Archeologowie przyznają, że są zaintrygowani odkryciem. To niesamowite, jak bardzo "kolorowy" jest ten grobowiec. Ściany pokryte są licznymi malowidłami i płaskorzeźbami Przedstawiają głównie Khuwę, pochowanego tam arystokratę, a także jego rodzinę.

Grobowiec odkryto na terenie ogromnego cmentarzyska w Sakkarze. Kilka miesięcy temu odkryto tam inny niesamowity grobowiec, pochodzący z tego samego okresu. Sakkara znajduje się na południe od Kairu, a więc niedaleko piramid w Gizie.

d3nz0o2

Tuż obok grobowca Khuwy znajduje się także krypta jednego z władców Egiptu piątej dynastii - Dżedkare. Jedna z teorii głosi, mogli być spokrewnieni, podczas gdy inni twierdzą, że unikalny projekt grobowca jest wynikiem reform administracji państwowej i kultów pogrzebowych faraona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3nz0o2

Podziel się opinią

Share
d3nz0o2
d3nz0o2
Więcej tematów