Polowanie na telewizyjnych "pajęczarzy"

Polowanie na telewizyjnych "pajęczarzy"

Polowanie na telewizyjnych "pajęczarzy"
14.01.2008 15:34, aktualizacja: 14.01.2008 15:54

W zeszłym tygodniu na terenie całego kraju policja
przeprowadziła akcję wymierzoną przeciwko osobom zajmującym się
nielegalnym handlem sprzętem służącym do bezprawnego korzystania z
usług telewizyjnych platform cyfrowych

*W zeszłym tygodniu na terenie całego kraju policja przeprowadziła akcję wymierzoną przeciwko osobom zajmującym się nielegalnym handlem sprzętem służącym do bezprawnego korzystania z usług telewizyjnych platform cyfrowych. *
W jej rezultacie policjanci zabezpieczyli komputery, dekodery telewizyjne, karty dostępowe oraz nośniki z nielegalnym oprogramowaniem. Akcja była przygotowywana przez 3 miesiące przy współpracy z CYFRĄ+ oraz Działem Bezpieczeństwa serwisu aukcyjnego Allegro.pl. Jak podaje Komenda Główna Policji CYFRA+ regularnie monitoruje aukcje przeprowadzane za pośrednictwem Allegro i informuje operatora serwisu o ewentualnych naruszeniach.

W świetle Ustawy z dnia 5 lipca 2002 roku o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym wyłudzenie oryginalnego sprzętu do odbioru telewizyjnego sygnału platformy cyfrowej, oraz nielegalny nim obrót jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

W porównaniu z rozmiarami piractwa nie tylko w skali Polski ale i całego świata akcja nie ma szans rozwiązania problemu. W Polsce występuje społeczne przyzwolenie na kradzież sygnału TV. Z badań przeprowadzonych przez GfK Polonia dla SYGNAŁU wynika, że 32 procent Polaków nie uważa korzystania z telewizji kablowej lub platform cyfrowych bez opłat i wiedzy dostawcy za coś złego. Jednocześnie 46 procent badanej populacji sądziło, że piractwo to po prostu dowód sprytu, a ponad połowa twierdziła, że nie straciłoby szacunku do sąsiada, gdyby korzystał on w ten sposób z telewizji.

Z problemami piractwa borykają się wszystkie europejskie platformy telewizyjne kodowane w systemie Nagravision. Ponoszą one z tego tytułu wielomilionowe straty. W Polsce największym przegranym jest Cyfrowy Polsat, który korzysta właśnie z tego nieodpornego na piractwo systemu. Nieudolna zmiana kodów dostępu blokuje piratom dostęp do platformy jedynie na kilka minut. Kody bardzo szybko są łamane, a następnie rozpowszechniane w Internecie.

Obraz
© (fot. policja.pl)

Rozwiązaniem problemu może być wprowadzenie nowszych systemów kodowania. Wiąże się to z dużymi kosztami, które mogą jednak okazać się nie tak znaczące biorąc pod uwagę liczbę szacowanych użytkowników nielegalnie odbierających sygnał platform zakodowanych w Nagravision.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)