Półcieniowe zaćmienie Księżyca. Będzie widoczne z Polski

Półcieniowe zaćmienie Księżyca. Będzie widoczne z Polski

Półcieniowe zaćmienie Księżyca z 2017 r., widok z Florydy, prezentacja kolejnych etapów wschodu Księżyca
Półcieniowe zaćmienie Księżyca z 2017 r., widok z Florydy, prezentacja kolejnych etapów wschodu Księżyca
Źródło zdjęć: © NASA
05.05.2023 16:01, aktualizacja: 05.05.2023 16:55

W piątek w nocy będzie można obserwować półcieniowe zaćmienie Księżyca. Zjawisko to będzie widoczne nawet z Polski, lecz niestety nasz kraj nie jest optymalnym miejscem do jego obserwacji. Tym niemniej, warto zerknąć wieczorem w niebo.

5 maja 2023 r. w Polsce będzie można zaobserwować półcieniowe zaćmienie Księżyca. Jak czytamy na stronie "Z głową w gwiazdach" na Facebooku, nie będzie to jednak bardzo spektakularne zjawisko. Dla osób zainteresowanych tematem jest to jednak z pewnością szansa na odnotowanie niecodziennego widoku.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca polega na tym, że Srebrny Glob na jakiś czas wejdzie w strefę półcienia Ziemi. Nie jest to zjawisko spektakularne. Jak podaje autor bloga, największe wrażenie robi ono, gdy obserwuje się je w trakcie jej maksimum, podczas górowania Księżyca nad horyzontem, lecz takie zjawisko nie będzie miało miejsca 5 maja w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 17:14, maksimum fazy półcieniowej będzie miało miejsce o godzinie 19:22. Wschód Księżyca w Polsce nastąpi jednak dopiero ok. 40 minut później, co oznacza, że w naszym kraju będziemy mogli obserwować zaćmienie w fazie ustępującej, co oznacza, że efekt zaćmienia będzie słabnąć z każdą kolejną minutą.

Warunki obserwacyjne w Polsce będą gorsze także dlatego, że wschód Księżyca nastąpi w trakcie zachodu Słońca, przez co dostrzeżenie naszego satelity będzie utrudnione. Księżyc będzie bardziej widoczny ok. 25-30 minut po wschodzie, a zaćmienie będzie wówczas już słabsze.

Zdaniem autora strony "Z głową w gwiazdach", nadal będzie dało się dostrzec różnicę między standardową jasnością Księżyca w pełni, a jego zaćmioną wersją, lecz nie będzie to widowisko zapierające dech w piersiach. Cały spektakl zakończy się o godz. 21:31. Warto odnotować też, że właśnie w piątek 5 maja Księżyc znajdzie się w pełni, którą w maju nazywamy kwiatową. Ma to związek z dawnymi wierzeniami plemion amerykańskich.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)