Polak wśród kandydatów do Nagrody Nobla z fizyki

Polak wśród kandydatów do Nagrody Nobla z fizyki
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Bolesław Breczko

06.10.2019 16:53, aktual.: 06.10.2019 17:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Profesor Artur Ekert z Uniwersytetu Oksfordzkiego jest silnym kandydatem do Nagrody Nobla z fizyki. Agencja Claritive Analytics uznała go za potencjalnego zwycięzcę na podstawie liczby cytowań jego prac.

Profesor Artur Ekert jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie piastuje stanowisko profesora fizyki kwantowej na wydziale Matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz stanowisko dyrektora Centrum Technologii Kwantowych na Narodowym Uniwersytecie Singapuru.

Grupa The Web of Science Group, która jest częścią firmy analitycznej Clarivate Analitycs co roku ujawnia Laureatów Cytowań. To wewnętrzny tytuł grupy, którym wyróżniani są najbardziej twórczy naukowcy. Ich prace cytowane są zazwyczaj w liczbach przekraczających tysiąc. Na tej podstawie Clarivate Analitycs typuje potencjalnych zwycięzców Nagrody Nobla. Wg informacji na stronie do tej pory 50 Laureatów Cytowań otrzymało Nagrodę Nobla, 29 z nich otrzymało ją w ciągu dwóch lat od otrzymania wyróżnienia.

W dziedzinie fizyki Clarivate Analitycs wytypował jeszcze dwóch naukowców. Tony F. Heinz z Uniwersytetu Standforda za pionierskie badania nad optycznymi i elektrycznymi materiałami dwuwymiarowymi. John P. Perdew z Temple University w Stanach Zjednoczonych za prace nad teorią funkcjonału gęstości.

Nagrody Noble'a zostaną przyznane w Sztokholmie w przyszłym tygodniu. Laureata Nagrody Nobla z fizyki poznamy we wtorek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)