Polak nowocześniejszy niż mieszkaniec Unii

Polak nowocześniejszy niż mieszkaniec Unii

Polak nowocześniejszy niż mieszkaniec Unii
Źródło zdjęć: © SXC.hu
16.11.2011 10:53, aktualizacja: 16.11.2011 13:16

Polacy są rodzinni, jednak w nadchodzące święta Bożego Narodzenia ponad jedna trzecia z nas nie będzie w stanie się spotkać. Dlatego życzenia będziemy sobie składać głównie poprzez smsy i w trakcie rozmów telefonicznych, co dotyczy zarówno ludzi młodych, jak i tych po sześćdziesiątce.

W kwestii prezentów jesteśmy bardziej nowocześni od przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej i Rosji –. najbardziej pożądanymi przez Polaków prezentami są gadżety technologiczne - smartfony, komputery i tablety. O tym wszystkim świadczą wyniki świątecznego badania Microsoft, w którym konsumenci z 12 krajów odpowiedzieli jak wykorzystują nowe technologie do komunikacji z przyjaciółmi i rodziną w trakcie świąt. Badanie zostało przeprowadzone na portalu MSN firmy Microsoft na grupie 11658 osób, w tym prawie 3000 Polaków.

Zarówno w Polsce, jak i w większości ankietowanych krajów, wiadomości tekstowe wyprzedziły stary zwyczaj wysyłania świątecznej kartki, jako ulubiony sposób składania życzeń. W ten sposób swoje życzenia planuje przesłać aż 66. Polaków, co jest znacznie większym wynikiem niż średni dla wszystkich krajów (50%). Rozmowa telefoniczna będzie sposobem, w jakim 47% z nas życzy „wesołych świąt!”, a tradycyjną pocztówkę wyśle 44% Polaków, głównie starszych.

Obraz

Forma w jakiej składamy życzenia różni się jednak od tej, w jakiej chcemy je otrzymywać. Większość Europejczyków, w tym Polacy, wciąż chciałoby otrzymywać kartki tradycyjną pocztą, zaraz po tej drodze otrzymania życzeń znajdują się życzenia przekazane w rozmowie telefonicznej, a na trzecim miejscu sms. Rosjanie są bardziej zgodni –. nie tylko najbardziej lubią dzwonić, ale też chcą, by do nich dzwoniono.

Obraz

Również starsze pokolenie Polaków przekonuje się do nowych technologii, aby pozostać w czasie świąt w kontakcie. Ludzie po 6. roku życia będą podczas nadchodzącej Gwiazdki w bardzo dużym stopniu korzystać z nowych technologii. Wśród nich preferowany sposób składania życzeń to oczywiście wciąż kartka pocztowa, jednak prawie połowa (49%) zamierza zadzwonić z życzeniami do bliskich, a 26% wyśle sms. Jeśli chodzi o formę w jakiej ludzie starsi lubią otrzymywać życzenia, po kartce i telefonie najchętniej otrzymujemy e-maile, bo lubimy otrzymywać dłuższe życzenia, niż 160 znaków.

Lubimy nowoczesne prezenty!
Spytani o to, co chcielibyśmy otrzymać pod choinkę, najczęściej (33%) wymieniamy gadżety i urządzenia technologicznie, w tym smartfony, komputery PC i tablety. Wyróżniamy się w tej kwestii nieco od innych europejskich krajów i Rosji, którzy najchętniej pod choinką ujrzeliby gotówkę lub vouchery na zakupy (aż 34. ankietowanych).

Obraz

Wyniki badania pokazują wyraźną różnicę w prezentowych preferencjach Polek i Polaków. Niemal połowa (47%) mężczyzn pragnie dostać urządzenia i gadżety technologiczne, które na liście ich prezentów są zdecydowanym faworytem. Polki również lubią gadżety technologiczne. Jest to ich trzecia pod względem zapotrzebowania świąteczna zachcianka, podczas gdy w reszcie ankietowanych krajów kobiety bardziej niż z telefonu, czy komputera ucieszą się z pieniędzy, ubrań i biżuterii. 28. spośród naszych matek, żon, sióstr i córek najbardziej zadowolą pieniądze i vouchery na zakupy, a prawie jedną czwartą - biżuteria i zegarki.

Obraz

Czy jesteśmy rodzinni?
Tak! Zdecydowana większość z nas (86%) deklaruje, że najmilszą formą spędzenia świąt jest wspólne jedzenie i picie. 29. Polaków chciałoby w te święta spędzić mniej czasu na oglądaniu telewizji. Co więcej, aż 65% ze wszystkich rodaków będzie miało możliwość spędzenia okresu świąt z najbliższą rodziną i przyjaciółmi. Nie jesteśmy w tym jednak najmocniejsi - Polska plasuje się dopiero na przedostatnim miejscu, co oznacza, że mimo dobrych chęci, w święta pozostaniemy rozproszeni i będziemy musieli szukać innych form kontaktu. Najsilniejsze więzi wykazują wśród ankietowanych Rosjanie, spośród których aż 82% planuje święta z najbliższymi, a aż 95% za preferowaną formę spędzania okresu Gwiazdki podaje rodzinne jedzenie i picie. Na drugim końcu listy jest Portugalia, gdzie rodziny są najbardziej rozproszone. Aż 57% ankietowanych w tym kraju przyznało, że w święta uda im się spędzić tylko z garstką najbliższej rodziny, z dala od dalszych krewnych i przyjaciół.
Technologia LED - Przepis na długowieczność

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)