Polacy pomogli stworzyć najszybszą przeglądarkę na Ziemi

Polacy pomogli stworzyć najszybszą przeglądarkę na Ziemi
Źródło zdjęć: © Opera

11.02.2010 14:00, aktual.: 11.02.2010 14:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Atutem nowej wersji przeglądarki rodem z Norwegii jest szybkość. To głównie zasługa Caracana - silnika JavaScriptu.

Według zapewnień producenta pracę Caracana udało się znacznie przyspieszyć. Najnowszy silnik JavaScriptu jest obecnie ośmiokrotnie szybszy od poprzedniej wersji. Za wydajność i szybkość wyświetlania elementów widocznych w oknie Opery odpowiedzialna jest też nowa biblioteka graficzna Vega. Uaktualniono również system kompresji Opera Turbo, który przyspiesza przeglądanie stron przy łączu o niskiej przepustowości.

"Nasz poprzedni silnik JavaScript Futhark był najszybszy gdy wprowadzaliśmy go parę lat temu. Teraz wyzwaniem dla naszych programistów było raz jeszcze uczynić Operę najszybszą przeglądarka na Ziemi" - powiedział Christen Krogh, dyrektor ds. rozwoju w Opera Software

W nowej wersji Opery zmieniono także sposób działania przeznaczonych dla przeglądarki widżetów. Te nieduże programy mogą teraz działać w osobnych, niezależnych od Opery procesach i zachowywać się jak samodzielne aplikacje. Rozwiązanie opracowali polscy programiści.

Twórcy Opery zadbali także o prywatność. Podobnie jak ma to miejsce w innych przeglądarkach, w Operze można obecnie przeglądać strony w trybie prywatnym i to zarówno na nowej karcie, jak i w nowym oknie.

Zmiany nastąpiły także w interfejsie aplikacji. Poszerzono pole widoku, co odbyło się kosztem menu. Dzięki efektowi Aero Glass w Windows 7 i Windows Vista Opera 10.5. jest dopasowana pod względem wyglądu do systemów Microsoftu.

W wersji 10.5. łatwiej jest obecnie przeszukiwać Internet. Po wprowadzeniu frazy wyszukiwania można prosto wybrać z której wyszukiwarki, ogólnej czy specjalizowanej chcemy skorzystać. Bardziej czytelny jest też system wyszukiwania na otwartej stronie.

Zastosowany w Operze nowy silnik Opera Presto 2.5 wprowadza większe wsparcie dla HTML5, pełne wsparcie dla CSS 2.1 i dla wielu elementów najnowszego CSS 3.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (26)
Zobacz także