Polacy nieświadomie pomagają kieszonkowcom. Dane podane jak na talerzu

Wydawać by się mogło, że kradzież telefonu mimo wszystko będzie mniejszym problemem, niż portfela z gotówką i kartami. No właśnie - tylko tak się wydaje. Jest inaczej, a to przez to, że Polacy nie zabezpieczają swoich urządzeń.

Polacy nieświadomie pomagają kieszonkowcom. Dane podane jak na talerzu
Źródło zdjęć: © iStock.com
Adam Bednarek

Ponad połowa użytkowników z Polski (57 proc.) nadal nie chroni w żaden sposób swoich urządzeń mobilnych, a tylko 20 proc. korzysta z rozwiązań zabezpieczających przed kradzieżą - wynika z badania Kaspersky Lab. To oznacza, że poufne dane Polaków są dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Ponad jedna trzecia Polaków (35 proc.) używa swojego smartfona w celu korzystania z bankowości - twierdzą autorzy badania. Problem w tym, że tylko mniej niż połowa użytkowników z Polski (48 proc.) osób chroni swoje urządzenia za pomocą hasła.

- Wszyscy uwielbiamy urządzenia wyposażone w połączenie z internetem, ponieważ umożliwiają nam dostęp do istotnych informacji z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Są to cenne przedmioty, na które polują przestępcy, a my sami ułatwiamy im pracę, nie stosując nawet podstawowych zabezpieczeń, takich jak hasła. Warto wspomnieć, że istnieje kilka naprawdę prostych działań, które każdy może wykonać, aby zabezpieczyć swoje urządzenia i przechowywane na nich dane. Stosując ochronę za pomocą hasła (lub odcisku palca czy też skanu tęczówki/twarzy) oraz wyspecjalizowane rozwiązanie bezpieczeństwa, wyposażone w ochronę przed kradzieżą, można zabezpieczyć swoje prywatne informacje, zdjęcia oraz konta online zarówno przed utratą, jak i wykorzystaniem do szkodliwych celów — powiedział Piotr Kupczyk, dyrektor biura komunikacji z mediami w Kaspersky Lab Polska

Podobne niepokojące dane dotyczą szyfrowania danych i tworzenia kopii zapasowych. Jedynie 19 proc. szyfruje swoje pliki i foldery w celu uniemożliwienia nieautoryzowanego dostępu, 33 proc. Polaków tworzy kopie zapasowe swoich danych, a tylko 20 proc. wykorzystuje funkcje ochrony przed kradzieżą na urządzeniach mobilnych. To oznacza, że przy ewentualnej kradzieży albo zgubieniu telefonu dane praktycznie przepadają bezpowrotnie.

Warto o tym pamiętać szczególnie podczas wakacyjnych podróży. Niedawno podpowiadaliśmy, jak chronić telefon przed złodziejem i jak w razie czego je namierzyć.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)