Polacy na podium międzynarodwego konkursu Imagine Cup 2008

Polacy na podium międzynarodwego konkursu Imagine Cup 2008

Polacy na podium międzynarodwego konkursu Imagine Cup 2008
Źródło zdjęć: © Microsoft
10.07.2008 12:06, aktualizacja: 10.07.2008 12:20

Dwie drużyny z Polski, obie reprezentujące
Politechnikę Poznańską, stanęły 8 lipca na podium konkursu
technologicznego dla studentów Imagine Cup 2008. Microsoft ogłosił
wyniki tegorocznej, szóstej już edycji. 3 miejsce w kategorii
"Projektowanie Systemów Wbudowanych" zajęła drużyna Aero@PUT,
natomiast 3 miejsce w specjalnej kategorii "Projektowanie
Oprogramowania - Nagroda za Interoperacyjność" przypadło drużynie
Together.

Zespół Aero@PUT w składzie: Piotr Kryger, Mikołaj Małaczyński, Piotr Ślęzak oraz Jakub Pawłowski zaprezentował projekt bezzałogowego helikoptera, który umożliwia efektywne badanie warunków atmosferycznych oraz poziomu zanieczyszczenia środowiska w wybranych miejscach na Ziemi. Kierownikiem grupy jest mgr Wojciech Świtała.
Aero@Put miał za zadanie przygotowanie urządzenia, które wykorzystuje oprogramowanie Windows CE i - zgodnie z motywem przewodnim konkursu - pomaga chronić środowisko naturalne. Studenci przygotowali bezzałogowy helikopter, który umożliwia pomiar m.in. temperatury i stężenia dwutlenku węgla. Zebrane w ten sposób informacje można np. wykorzystywać w rolnictwie.

Drużyna wystąpiła w konkursie Imagine Cup już po raz drugi. W ubiegłorocznej edycji (Imagine Cup 2007. dotarli do rozgrywek finałowych, które odbyły się w Seulu, w Korei i zajęli w tej samej kategorii szóste miejsce, prezentując urządzenie do identyfikowania dysleksji u młodych ludzi oraz wspierające terapię osób z problemem dysleksji.

Projekt zespołu Together w składzie: Dariusz Walczak, Marcin Wrzos, Piotr Sikora oraz Tomasz Nowak, opierał się na wykorzystaniu urządzeń mobilnych, takich jak PDA czy telefony komórkowe, w celu zoptymalizowania podróży samochodem i ułatwienia organizacji przejazdu bez konieczności umawiania się z dużym wyprzedzeniem. Łączona podróż zmniejsza liczbę samochodów na drogach i tym samym emisję CO2 do atmosfery. Rozwiązanie musiało spełniać wymogi interoperacyjności, czyli działać zarówno pod kontrolą systemów z rodziny Windows, jak i innych producentów. Opiekunem grupy jest dr inż. Jacek Jelonek.

"Uczestnicy tegorocznej edycji, jak co roku, zaprezentowali niezwykle wysoki poziom udowadniając, że młode pokolenie nie tylko interesuje się największymi wyzwaniami ludzkości, ale również potrafi znaleźć kreatywne i skuteczne rozwiązania technologiczne, które pomogą nam w przyszłości stawić im czoło. Cieszymy się bardzo ze świetnych wyników Polaków, którzy znaleźli się na podium w dwóch kategoriach i po raz kolejny udowodnili swoją klasę i wysokie umiejętności" - powiedział Karol Wituszyński z polskiego oddziału Microsoft.

Zwycięzcy Microsoft Imagine Cup 200. pokonali w kolejnych etapach konkursu oraz rozgrywce finałowej ponad 200 tys. uczestników z przeszło 100 krajów. Tegoroczna rywalizacja odbywała się pod hasłem "technologii, które pomagają chronić środowisko". Wyniki zostały ogłoszone w paryskim muzeum Luwr.

Finały kolejnej edycji - Imagine Cup 200. - odbędą się w Kairze i Aleksandrii w Egipcie. Tematem przewodnim rozgrywki będą technologie, które pomagają rozwiązywać najtrudniejsze problemy stojące przed ludzkością. Już rozpoczęła się rejestracja do przyszłorocznej edycji konkursu.

Konkurs Imagine Cup jest największym międzynarodowym konkursem technologicznym dla studentów. Uczestnicy rywalizują ze sobą w 9 kategoriach: Projektowanie oprogramowania, Projektowanie systemów wbudowanych, Projektowanie gier, Projekt Hoshimi - bitwa programistyczna, Technologie informatyczne, Algorytmy, Fotografia, Film krótkometrażowy oraz Projekt interfejsu. Uczestnicy każdej z kategorii wykorzystują technologię do rozwiązania stawianego przez organizatorów problemu. W tym roku motywem przewodnim konkursu jest "technologia, która pomaga chronić środowisko". Łączna suma nagród w konkursie to ponad 200 tys. USD.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)