Polacy muszą nauczyć się walki w mieście. Zmiany w szkoleniach z użyciem Grotów
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej planuje zmodyfikować programy szkolenia strzelania z karabinków MSBS Grot - donosi serwis Polska Zbrojna. Przypominamy, czym są Groty i jakie mają możliwości.
20.06.2022 | aktual.: 20.06.2022 20:31
W trakcie konferencji "GROTowisko-22", organizowanej przez Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) padły deklaracje dotyczące zmiany programów szkolenia strzelania z karabinków MSBS Grot dla polskich żołnierzy. Jak donosi serwis Polska Zbrojna, oprócz zwiększenia wymagań i oczekiwań wobec żołnierzy, "plany WOT-u zakładają m.in. zwiększenie liczby zajęć szkoleniowych w terenie zurbanizowanym, z naciskiem na szkolenie strzeleckie w takim środowisku".
Większe wymagania przed żołnierzami WOT
Według gen. Kukuły nowoczesne szkolenia nie wymagają budowy kosztownych poligonów, które będą symulować teren zurbanizowany. Można je realizować wszędzie, również w centrum miasta. Pozwala na to obecna, zaawansowana technologia. Głównie z tego powodu WOT stawia na system amunicji barwiącej UTM, który pozwala jeszcze dokładniej oddać realizm pola walki. System bazuje na zestawach do konwersji bojowych karabinków Grot do treningowej amunicji barwiącej, umożliwiających strzelanie z nabojów UTM kal. 5,56 mm o masie 0,45 grama.
Karabinki MSBS (Modułowego Systemy Broni Strzeleckiej) Grot to broń opracowana od podstaw przez polskich inżynierów w ramach programu "Tytan" i produkowana przez Fabrykę Borni "Łucznik". Jest to pierwszy polski karabinek w pełni zgodny ze standardami NATO. Jego prototyp powstał w 2007 r. Pierwsze karabinki trafiły na wyposażenie WOT w 2017 r., a żołnierze jednostek wojsk operacyjnych używają ich od roku 2019.
Grot posiada konstrukcję modułową, która pozwala na łatwą i szybką zmianę jego konfiguracji - zarówno w układach kolbowych, jak i bezkolbowych. Obecnie produkowana wersja karabinków CF16 FB-A2 stanowi ulepszenie wersji CF16 FB-A1 i została pozbawiona dotychczas wykrytych wad. Waga karabinków tego typu to mniej niż 4 kg. Karabinki posiadają 16-calową (406 mm) lufę i są zasilane nabojami kal. 5,56x45 mm NATO. W ich przypadku można zastosować magazynki o pojemności 30 lub 60 naboi.
Jak wyjaśniał Przemysław Juraszek, Groty "wykorzystują system gazowy z tłokiem o krótkim skoku, a ryglowanie broni następuje przez obrót wieloryglowego zamka. Komora zamkowa została wykonana z aluminium oraz jest dzielona jak w przypadku karabinków typu AR-15". Zasięg broni szacuje się on około 500 metrów, a jej szybkostrzelność teoretyczną na 700÷900 strz./min.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski