Polacy kupili milion smartfonów

Polacy kupili milion smartfonów

Polacy kupili milion smartfonów
Źródło zdjęć: © Apple
09.02.2009 19:31, aktualizacja: 20.03.2013 14:35

W minionym roku Polacy kupili blisko milion smartfonów - wynika z analizy GfK Polonia. Tym samym sprzedaż zaawansowanych telefonów wzrosła w 2008 roku aż o 60 procent w porownaniu do roku ubiegłego. Analitycy rynku przekonują, że mimo kryzysu popyt na tego rodzaju telefony będzie wciąż rósł.

Jak informuje Rzeczpospolita, powołując się raport GfK Polonia, sprzedaż smartfonów w Polsce wzrosła w minionym roku o blisko 6. procent. W sumie sprzedano milion takich telefonów. Zdecydowanie początkiem nowej mody jest iPhone, który de facto zainicjował polski rynek zaawansowanych urządzeń komunikacyjnych (obecna sprzedaż telefonu Apple w Polsce jest szacowana na 100 tysięcy sztuk). Przed pojawieniem się iPhone'a, na rynku producenci wprowadzali na rynek przeciętnie jeden model smartfona rocznie - obecnie jest ich kilkanaście.

Obraz

Sprzedaż smartfonów rośnie nie tylko u nas. Z informacji firmy badawczej Jupiter Research wynika, że w 201. roku na całym świecie będzie już 300 milionów takich aparatów. Poza tym w 2008 roku cały rynek telefonów komórkowych odnotował wzrost zysków o 3,5 procent, natomiast dział smartfonów aż o 22%.
Według analityków rynku telekomunikacyjnego, mimo kryzysu ekonomicznego popyt na zaawansowane technologicznie telefony będzie stopniowo rósł. Obecnie polski użytkownik to zazwyczaj klient biznesowy. Jest to efekt wysokich cen za smartfony, które często przekraczają nawet i tysiąc złotych.

"Smartfon to nie tylko aparat do prowadzenia rozmowy, ale i pewien styl bycia. W Polsce już od roku panuje moda na posiadanie takich komórek. Często nawet nie jest ważne jakie telefon ma funkcje. W pewnym środowisku po prostu nie wypada go nie mieć" - mówi Mariusz Rogalski, socjolog społeczny.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)