Pokazali porażkę Rosjan. Coś takiego trudno ukryć
Rosyjskie polowanie na systemy Patriot, z których korzysta Ukraina, cały czas trwają. Świadczą o tym zdjęcia pochodzące z Google Maps, opublikowane na platformie X. Jak twierdzą eksperci tzw. białego wywiadu, widać na nich wyrzutnię rakiet systemu Patriot na międzynarodowym lotnisku Żuliany w Kijowie, a zaledwie 50 metrów od niej znajduje się krater powstały po uderzeniu rosyjskiej rakiety.
31.10.2024 10:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zdjęcie pokazujące "porażkę" Rosjan ma pochodzić z końca września 2023 r., ale dopiero teraz uwagę na nie zwrócili eksperci tzw. białego wywiadu. Widać na nim, że rosyjska rakieta nie trafiła w wyznaczony cel, jakim była ukraińska wyrzutnia systemu Patriot. Efektem jej pojawienia się był jedynie potężny krater, znajdujący się w odległości ok. 50 metrów od broni. Sama wyrzutnia najprawdopodobniej nie została w żaden sposób uszkodzona. Przed ewentualnymi uderzeniami odłamków chroniły ją zbudowane wokół wyrzutni obwałowania.
Systemy Patriot w Ukrainie
Systemy Patriot działają w Ukrainie od kwietnia 2023 r. Są to rozwiązania dostarczone przez Niemcy, Holandię oraz Stany Zjednoczone. Ten nowoczesny amerykański system rakietowy ziemia-powietrze już wielokrotnie potwierdził swoją skuteczność, szczególnie w odpieraniu zagrożeń związanych z pociskami i rakietami dalekiego zasięgu, którymi Rosja regularnie ostrzeliwuje ukraińskie terytorium. Główne zadanie systemu Patriot to wykrywanie, przechwytywanie i niszczenie zbliżających się rakiet, pocisków, samolotów oraz amunicji krążącej, zanim osiągną one zamierzony cel.
System Patriot, w zależności od rodzaju używanych pocisków przeciwlotniczych, może neutralizować cele znajdujące się nawet 160 km od miejsca wystrzelenia. Przykładowo, wersja PAC-3, wyposażona w technologię hit-to-kill ERINT, wykorzystuje energię kinetyczną do niszczenia celów i jest zdolna do przechwytywania nowoczesnych pocisków balistycznych w zasięgu do 35 km. Takie rozwiązanie pozwala na unikanie zniszczeń bezpośrednio nad terenami zamieszkałymi, co minimalizuje ryzyko związane z opadającymi fragmentami przechwyconych pocisków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Bo zdrowie jest najważniejsze! Biohacking w służbie ludzkości - Historie Jutra napędza PLAY #2
Każda z baterii systemu dostarczonych Ukrainie, w tym najnowsza PAC-3+ ze znacznie większymi możliwościami, stanowi istotny element obronny. Zwłaszcza że systemy te zdolne są do zestrzeliwania wspomnianych pocisków balistycznych oraz szybujących bomb kierowanych, co czyni je niezwykle cennymi w kontekście obrony przed przewagą technologiczną przeciwnika. Ukraińska obrona dzięki systemom Patriot zdołała zneutralizować m.in. rosyjskie pociski hipersoniczne Kindżał, które wcześniej uważane były za niemal niezniszczalne. Tego rodzaju sukcesy pokazują, jak istotne są nowoczesne technologie obronne w zatrzymywaniu rosyjskich ataków na ukraińskie miasta.