Pogrom pod Awdijiwką. Ta broń dziesiątkuje Rosjan

Javelin - zdjęcie poglądowe
Javelin - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons, X
Norbert Garbarek

16.01.2024 12:49, aktual.: 16.01.2024 13:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowoczesne czołgi, systemy obrony powietrznej oraz myśliwce. To tylko część zachodniej broni, która od dawna trafia do Ukrainy w ramach wsparcia. Nie można jednak zapominać o Javelinach, które jako jedne z pierwszych systemów trafiły na front z pomocą Ukraińcom. W sieci pojawiło się właśnie nagranie, które pokazuje, jak broń dziesiątkuje Rosjan pod Awdijiwką. Wyjaśniamy jej możliwości.

Awdijiwka to obszar w Ukrainie, gdzie od miesięcy toczą się zacięte walki. Nazywany "bramą do Doniecka" punkt jest ważny dla Rosjan przede wszystkim z uwagi na możliwość utworzenia cennego korytarza logistycznego. Nie dziwi więc, że właśnie w tym miejscu wojska agresora gromadzą najważniejsze maszyny, które – jak podają eksperci – są systematycznie niszczone.

Doniesienia związane z walkami o Awdijiwkę często dotyczą użyć potężnych sprzętów po obu stronach konfliktu. W tej istnej rzezi, która odbywa się każdego dnia, dużą rolę odgrywa też broń zdecydowanie mniejsza od czołgów czy artylerii – ręczne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków. Właśnie jedna z tych broni (FGM-148 Javelin) jest bohaterem nagrania, które w ostatnim czasie na X opublikował użytkownik @RALee85.

Javelin w Ukrainie

Widoczny na nagraniu z niegdysiejszego Twittera ostrzał w kierunku rosyjskich pojazdów został zrealizowany przy użyciu niewielkich przenośnych wyrzutni Javelin. To broń, która ze względu na swoje gabaryty, jest traktowana jako sprzęt działający w ostatniej linii obrony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żołnierze z Javelinami kamuflują się w okopach, skąd prowadzą bezpośredni ostrzał w kierunku agresora. Wojna pokazała, że Ukraińcom udało się opanować do perfekcji kamuflowanie się, czego dowodzą nagrania przedstawiające odpalanie Javelinów z drzew.

Generalnie rzecz ujmując, FGM-148 Javelin to amerykański system, którego historia sięga lat 90. ubiegłego wieku. Produkcję broni rozpoczęto bowiem w 1996 r. Do Ukrainy miały trafić wczesne wersje Javelinów oznaczone jako 148A/B/C/D Block 0. Wedle doniesień, obrońcy mają też dysponować produkowanymi od 2006 r. wariantami FGM-148E Block 1.

Wczesne wersje wspomnianych systemów osiągają donośność na poziomie 2,5 km, natomiast unowocześnione i ulepszone Javeliny wysyłają wystrzelony pocisk na odległość nawet 4,8 km. Broń wykorzystuje do napędu silnik rakietowy na paliwo stałe, natomiast do naprowadzania wykorzystywana jest termografia. Pocisk z głowicą o wadze 8,4 kg (kumulacyjna) opuszcza wyrzutnię z prędkością ok. 200 m/s. Po maksymalnie kilkunastu sekundach trafia w cel, a żołnierz natychmiast może wrócić do ukrywania się, bowiem Javelin to system typu "odpal i zapomnij". Strzelec nie musi robić nic poza oddaniem strzału.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także