Pogrom pod Awdijiwką. Ta broń dziesiątkuje Rosjan

Nowoczesne czołgi, systemy obrony powietrznej oraz myśliwce. To tylko część zachodniej broni, która od dawna trafia do Ukrainy w ramach wsparcia. Nie można jednak zapominać o Javelinach, które jako jedne z pierwszych systemów trafiły na front z pomocą Ukraińcom. W sieci pojawiło się właśnie nagranie, które pokazuje, jak broń dziesiątkuje Rosjan pod Awdijiwką. Wyjaśniamy jej możliwości.

Javelin - zdjęcie poglądowe
Javelin - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons, X
Norbert Garbarek

Awdijiwka to obszar w Ukrainie, gdzie od miesięcy toczą się zacięte walki. Nazywany "bramą do Doniecka" punkt jest ważny dla Rosjan przede wszystkim z uwagi na możliwość utworzenia cennego korytarza logistycznego. Nie dziwi więc, że właśnie w tym miejscu wojska agresora gromadzą najważniejsze maszyny, które – jak podają eksperci – są systematycznie niszczone.

Doniesienia związane z walkami o Awdijiwkę często dotyczą użyć potężnych sprzętów po obu stronach konfliktu. W tej istnej rzezi, która odbywa się każdego dnia, dużą rolę odgrywa też broń zdecydowanie mniejsza od czołgów czy artylerii – ręczne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków. Właśnie jedna z tych broni (FGM-148 Javelin) jest bohaterem nagrania, które w ostatnim czasie na X opublikował użytkownik @RALee85.

Javelin w Ukrainie

Widoczny na nagraniu z niegdysiejszego Twittera ostrzał w kierunku rosyjskich pojazdów został zrealizowany przy użyciu niewielkich przenośnych wyrzutni Javelin. To broń, która ze względu na swoje gabaryty, jest traktowana jako sprzęt działający w ostatniej linii obrony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żołnierze z Javelinami kamuflują się w okopach, skąd prowadzą bezpośredni ostrzał w kierunku agresora. Wojna pokazała, że Ukraińcom udało się opanować do perfekcji kamuflowanie się, czego dowodzą nagrania przedstawiające odpalanie Javelinów z drzew.

Generalnie rzecz ujmując, FGM-148 Javelin to amerykański system, którego historia sięga lat 90. ubiegłego wieku. Produkcję broni rozpoczęto bowiem w 1996 r. Do Ukrainy miały trafić wczesne wersje Javelinów oznaczone jako 148A/B/C/D Block 0. Wedle doniesień, obrońcy mają też dysponować produkowanymi od 2006 r. wariantami FGM-148E Block 1.

Wczesne wersje wspomnianych systemów osiągają donośność na poziomie 2,5 km, natomiast unowocześnione i ulepszone Javeliny wysyłają wystrzelony pocisk na odległość nawet 4,8 km. Broń wykorzystuje do napędu silnik rakietowy na paliwo stałe, natomiast do naprowadzania wykorzystywana jest termografia. Pocisk z głowicą o wadze 8,4 kg (kumulacyjna) opuszcza wyrzutnię z prędkością ok. 200 m/s. Po maksymalnie kilkunastu sekundach trafia w cel, a żołnierz natychmiast może wrócić do ukrywania się, bowiem Javelin to system typu "odpal i zapomnij". Strzelec nie musi robić nic poza oddaniem strzału.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie