Pogoda zabija. Ma to związek z globalnym ociepleniem
Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bernie i London School of Hygiene & Tropical Medicine pokazują niepokojącą zależność pomiędzy zgonami spowodowanymi upałem a zmianami związanymi z globalnym ociepleniem.
W nowo opublikowanych badaniach naukowcy skupili się na przeanalizowaniu zgonów z lat 1991 a 2018. Według ich ustaleń ponad 1/3 wszystkich odnotowanych przypadków śmierci z powodu upałów ma związek ze zmianami klimatycznymi. Zespół podkreśla, że te niepokojące wnioski są efektem największych na świecie badań tego zagadnienia, jakie do tej pory miały miejsce.
Naukowcy przeanalizowali dane zebrane z 732 miejsc z 43 krajów na świecie. Dzięki temu po raz pierwszy udało się wykazać, że zwiększone ryzyko zgonów z powodu upałów jest skutkiem globalnego ocieplenia. Według ich szacunków aż 37 proc. zgonów związanych z upałami jest wynikiem zmian klimatycznych.
Ten wskaźnik rośnie znacząco w południowo-wschodniej Azji, gdzie aż do 61 proc. zgonów spowodowanych upałami przypisuje się globalnemu ociepleniu. Bardzo duży współczynnik odnotowano również w Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej.
Naukowcy wyszczególnili również, o ile osób więcej umiera z powodu upałów w miastach. Dane pokazują, że w Rzymie aż 172 zgony rocznie przypisuje się globalnemu ociepleniu, a w Londynie - 82. Wpływ zmian klimatycznych jest oczywiście różny w zależności od regionu świata.
Zdaniem ekspertów, wyniki ich badań pokazują, że nie możemy pozostawać bezczynni w związku ze zmianami klimatycznymi. W związku z niedawnym odkryciem, że satelity mogły fałszować obraz postępującego kryzysu klimatycznego, sytuacja może być jeszcze bardziej niepokojąca.