Pogoda. Jesień i zima wyjątkowo ciepłe? IMGW przedstawia symulację temperatur

Pogoda. Jesień i zima wyjątkowo ciepłe? IMGW przedstawia symulację temperatur

Jesień i Zima z temperaturami "powyżej normy". IMGW prezentuje symulację
Jesień i Zima z temperaturami "powyżej normy". IMGW prezentuje symulację
Źródło zdjęć: © IMGW
23.09.2020 10:35

Pogoda jesienią i zimą może być łaskawa dla mieszkańców Polski - wynika z symulacji sporządzonej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy ustalili, że temperatury w listopadzie, grudniu i styczniu będą "powyżej normy".

Wyjątkowo ciepła jesień i zima w Polsce? Tak wynika ze wstępnej symulacji temperatur i opadów przeprowadzonej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Eksperci przewidują, że najbliższe miesiące w większości regionów kraju będą cieplejsze niż w ostatnich latach.

IMGW zapowiada ciepły listopad

Synoptycy przewidują, że średnia miesięczna temperatura powietrza w listopadzie będzie "powyżej normy" w przeważającej części kraju.

Temperatur wyższych niż podczas ostatnich dwudziestu lat można spodziewać się m.in.w rejonie: Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina, Torunia, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Koszalina i Zakopanego

- Zgodnie z modelem statystycznym IMGW-Bayes listopadowe sumy opadów będą zróżnicowane. Opady "powyżej normy" prognozuje się w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubuskim, a także miejscami w pozostałych częściach kraju - czytamy na stronie IMGW.

Grudzień i Styczeń także cieplejsze

- Według statystycznego modelu IMGW-Bayes średnie temperatury w grudniu będą na niemal całym obszarze kraju w klasie "powyżej normy". Średnie temperatury "w normie” przewiduje się miejscami w południowo-zachodniej i północno-wschodniej Polsce - informują synoptycy na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Podobna sytuacja czeka nas w styczniu. Pierwszy miesiąc 2021 roku temperatury "w normie" może przynieść jedynie w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Z pełną długoterminową prognozą temperatur i opadów na listopad 2020 r. – styczeń 2021 r. możecie zapoznać się pod tym linkiem.

Aplikacje pogodowe

Przypominamy, że synoptycy zalecają monitorowanie i śledzenie komunikatów pogodowych. Aby być na bieżąco i nie dać się zaskoczyć zmiennej aurze, warto pobrać specjalne aplikacje pogodowe. Do najpopularniejszych z nich należą:

Więcej na temat powyższych aplikacji przeczytacie w tym artykule.

Aktualne informacje pogodowe możecie śledzić także za pomocą serwisu Pogoda WP.pl.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)