Pogoda: IMGW wydaje ostrzeżenie dla niemal całego kraju. Słonecznie tylko w jednym miejscu

Pogoda: IMGW wydaje ostrzeżenie dla niemal całego kraju. Słonecznie tylko w jednym miejscu

Pogoda: IMGW wydaje ostrzeżenie dla niemal całego kraju. Słonecznie tylko w jednym miejscu
Źródło zdjęć: © imgw
14.04.2020 08:00, aktualizacja: 16.04.2020 08:17

Niebezpieczna pogoda może wystąpić w niemal całym kraju, a do tego odczujemy jej niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. IMGW ostrzega i zaleca ostrożność, jeśli będziemy musieli wyjść z domu.

Aktualizacja: Zobacz prognozę pogody na 16 kwietnia

14 kwietnia, we wtorek IMGW wydało ostrzeżenie 1. stopnia dla niemal wszystkich województw. Przymrozki pojawią się wszędzie poza woj. zachodniopomorskim. W pozostałych regionach zaleca się śledzenie aktualnych prognoz meteorologicznych, zwłaszcza jeśli planujemy wychodzić tego dnia z domu.

Niebezpieczne warunki pogodowe będą słabnąć w ciągu dnia, jednak temperatura dzisiaj w większości kraju nie przekroczy 5°C, jedynie na północnym zachodzie cieplej - do 10°C. Wiatr silny i porywisty w całym kraju, a w górach może powodować zamiecie śnieżne.

Nagłe ochłodzenie w porównaniu do wcześniejszej doby może mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. Odczuwalna temperatur będzie znacznie niższa niż ta, którą będą pokazywać termometry.

- Porywisty wiatr, a także duży wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu atmosferycznym związany z istotnym ochłodzeniem, będą działały pobudzająco, mogąc u wielu osób wywoływać trudności z koncentracją uwagi, a u osób wrażliwych na bodźce pogodowe, także niepokój - czytamy w komunikacie IMGW.

Z powodu trwającej epidemii koronawirusa w Polsce zaleca się pozostawanie w domu. Jeżeli jednak będziemy zmuszeni wyjść na dłużej na zewnątrz, IMGW zaleca stosowanie się do zaleceń klasy -3 obciążenia termicznego. Należy:

  • zabezpieczyć skórą twarzy (użycie kremu, osłonięcie twarzy) w okresie pobytu w terenie otwartym,
  • zastosować odzież o zwiększonej termoizolacyjności,
  • zwiększyć aktywność fizyczną jeśli konieczny jest dłuższy pobyt na zewnątrz, w jednym miejscu,
  • ograniczyć pobyt w terenie otwartym do niezbędnego minimum, zwłaszcza dzieci i osób starszych oraz chorych.

IMGW ostrzega również, że w najbliższych dniach należy spodziewać się silnych opadów deszczu. Temperatura będzie rosnąć, ale prawdopodobnie przyjdą silne wichury. Bieżącą prognozę pogody możecie śledzić w serwisie Pogoda WP.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)