Pogoda: IMGW rozszerza alert na niemal cały kraj. "Zagrożenie zdrowia i życia"

Pogoda: IMGW rozszerza alert na niemal cały kraj. "Zagrożenie zdrowia i życia"

Pogoda: IMGW rozszerza alert na niemal cały kraj. "Zagrożenie zdrowia i życia"
Źródło zdjęć: © WP.PL
11.03.2020 08:09, aktualizacja: 12.03.2020 07:28

W najbliższych dniach należy przygotować się na silne wichury i niebezpieczne warunki pogodowe. IMGW ostrzega, że zagrożenie pojawi się w niemal całym kraju. Nad morzem ogłoszono alert 2. stopnia.

Dzisiaj, 11 marca alerty pogodowe obowiązywać będą jedynie w kilku województwach na północy kraju. Będą to: woj. zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie. Instytut ostrzega przede wszystkim przed silnymi wichurami, których prędkość może dojść do 100 km/h. O wiele groźniej będzie jednak w następnych dniach.

Poza tym należy spodziewać się niekorzystnych warunków biometeorologicznych. Pogoda będzie "niekorzystnie wpływać na nastrój i sprawność psychofizyczną. U osób wrażliwych na bodźce meteorologiczne możliwe jest pogorszenie samopoczucia z objawami niepokoju; u meteoropatów dolegliwości bólowe mogą nasilić się".

IMGW wydaje alert 2. stopnia

Zgodnie z prognozami IMGW już 12 marca możemy spodziewać się sytuacji "zagrożenia zdrowia i życia". Wiatr na pomorzu może osiągnąć prędkość ponad 120 km/h. Alert 2. stopnia będzie obowiązywał w woj. zachodniopomorskim oraz pomorskim. W wyjaśnieniu ostrzeżenia czytamy:

"Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności."

Ostrzeżenie 1. stopnia zostanie rozszerzone na niemal całą Polskę - jedynie woj. świętokrzyskie nie zostało objęte alertem Instytutu. To znacznie groźniejsza sytuacja niż początkowo prognozował Instytut.

W związku z tym przypominamy, że alert 1. stopnia oznacza, że może dojść do "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia".

Niebezpieczna pogoda potrwa najprawdopodobniej tylko przez jeden dzień. 13 marca IMGW przewiduje jednak, że silne wichury wciąż będą nękać mieszkańców woj. zachodniopomorskiego pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)