Pogoda. IMGW przewiduje poprawę warunków. Sprawdź, co jeszcze przyniesie zimna Zośka

Pogoda. IMGW przewiduje poprawę warunków. Sprawdź, co jeszcze przyniesie zimna Zośka

Pogoda. IMGW przewiduje poprawę warunków. Sprawdź, co jeszcze przyniesie zimna Zośka
Źródło zdjęć: © IMGW
15.05.2020 08:17, aktualizacja: 15.05.2020 16:35

Przypadająca w tym roku w piątek 15 maja zimna Zośka przyniesie w wielu regionach Polski opady deszczu. To jeden z ostatnich chłodnych dni w najbliższym czasie. IMGW przewiduje poprawę warunków pogodowych.

Piątek 15 maja zapowiada się chłodno i deszczowo. W przeważającej części kraju wystąpi duże zachmurzenie z okresowymi przejaśnieniami. W ciągu dnia należy spodziewać się ulewnych deszczy oraz lokalnych burz.

W związku z możliwością wystąpienia burz, zaleca się śledzenie aktualnych komunikatów pogodowych oraz radaru burz online. IMGW ostrzega również, że w górach możemy spodziewać się opadów śniegu.

Termometry pokaż od 12°C do 16°C, nieco chłodniej miejscami będzie nad morzem i na Pogórzu Karpackim, około 11°C. Wiatr w przeważającej części kraju słaby i umiarkowany.

Jesteś graczem? Wypełnij naszą ankietę

Warunki biometeorologiczne będą się stopniowo poprawiać, chociaż na południu kraju wciąż mogą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. W przeważającej części kraju zwiększona ilość światła słonecznego powinna pozytywnie wpłynąć na nastrój i sprawność psychofizyczną.

Zimna Zośka 2020

Zimna Zośka, jak co roku wypada 15 maja. Mimo jego sezonowości, wiele osób zastanawia się, skąd wzięła się ta nazwa i co oznacza. Zimna Zośka (inaczej zimni ogrodnicy) to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy przypadające na połowę maja.

Zgodnie z analizami przeprowadzanymi przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1881-1980 aż 95 razu zaobserwowano znaczne ochłodzenie między 1 a 25 maja, a 15 maja przekraczało ono często 10°C.

Badaczom udało się ustalić, że pomiędzy 10 a 17 maja następuje średni spadek temperatur aż o 35 proc. W następnych dniach pogoda się poprawia. Sama nazwa zjawiska nie jest przypadkowa - 15 maja to w Polsce dzień upamiętniający świętą Zofię.

Pogoda na weekend

Zgodnie z przewidywaniami po zimnej Zośce pogoda w Polsce będzie się nieco poprawiać. Temperatura w sobotę i niedzielę wzrośnie do 17°C. - 19°C. Aż do poniedziałku będą nam jednak towarzyszyć deszcze i duże zachmurzenie.

Z zachodu będzie wiał słaby i umiarkowany wiatr. Nie przewiduje się również wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Co więcej poprawi się biotopia pogody, co pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i jakość odpoczynku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)