Pogoda. IMGW przewiduje poprawę warunków. Sprawdź, co jeszcze przyniesie zimna Zośka

Pogoda. IMGW przewiduje poprawę warunków. Sprawdź, co jeszcze przyniesie zimna Zośka
Źródło zdjęć: © IMGW

15.05.2020 08:17, aktual.: 15.05.2020 16:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przypadająca w tym roku w piątek 15 maja zimna Zośka przyniesie w wielu regionach Polski opady deszczu. To jeden z ostatnich chłodnych dni w najbliższym czasie. IMGW przewiduje poprawę warunków pogodowych.

Piątek 15 maja zapowiada się chłodno i deszczowo. W przeważającej części kraju wystąpi duże zachmurzenie z okresowymi przejaśnieniami. W ciągu dnia należy spodziewać się ulewnych deszczy oraz lokalnych burz.

W związku z możliwością wystąpienia burz, zaleca się śledzenie aktualnych komunikatów pogodowych oraz radaru burz online. IMGW ostrzega również, że w górach możemy spodziewać się opadów śniegu.

Termometry pokaż od 12°C do 16°C, nieco chłodniej miejscami będzie nad morzem i na Pogórzu Karpackim, około 11°C. Wiatr w przeważającej części kraju słaby i umiarkowany.

Jesteś graczem? Wypełnij naszą ankietę

Warunki biometeorologiczne będą się stopniowo poprawiać, chociaż na południu kraju wciąż mogą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. W przeważającej części kraju zwiększona ilość światła słonecznego powinna pozytywnie wpłynąć na nastrój i sprawność psychofizyczną.

Zimna Zośka 2020

Zimna Zośka, jak co roku wypada 15 maja. Mimo jego sezonowości, wiele osób zastanawia się, skąd wzięła się ta nazwa i co oznacza. Zimna Zośka (inaczej zimni ogrodnicy) to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy przypadające na połowę maja.

Zgodnie z analizami przeprowadzanymi przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1881-1980 aż 95 razu zaobserwowano znaczne ochłodzenie między 1 a 25 maja, a 15 maja przekraczało ono często 10°C.

Badaczom udało się ustalić, że pomiędzy 10 a 17 maja następuje średni spadek temperatur aż o 35 proc. W następnych dniach pogoda się poprawia. Sama nazwa zjawiska nie jest przypadkowa - 15 maja to w Polsce dzień upamiętniający świętą Zofię.

Pogoda na weekend

Zgodnie z przewidywaniami po zimnej Zośce pogoda w Polsce będzie się nieco poprawiać. Temperatura w sobotę i niedzielę wzrośnie do 17°C. - 19°C. Aż do poniedziałku będą nam jednak towarzyszyć deszcze i duże zachmurzenie.

Z zachodu będzie wiał słaby i umiarkowany wiatr. Nie przewiduje się również wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Co więcej poprawi się biotopia pogody, co pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i jakość odpoczynku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)