Podróże w czasie są możliwe? Nowe badania odpowiedzą na ważne pytania

Nowe symulacje mają umożliwić “podróże w czasie”.
Nowe symulacje mają umożliwić “podróże w czasie”.
Źródło zdjęć: © Unsplash

14.10.2023 20:50, aktual.: 17.01.2024 18:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dla większości z nas czas płynie tylko w jednym, nieubłaganym kierunku. Jednak dla teoretycznych fizyków kwantowych kierunek czasu jest znacznie bardziej elastyczny. Nowe symulacje mają umożliwić "podróże w czasie" w celu rozwiązania problemów w prawdziwym świecie.

Jak czytamy w badaniach opublikowanych na łamach Physical Review Letters, naukowcy wykazali, że symulacje podróży w czasie wstecz mogą pomóc w rozwiązaniu problemów fizycznych, których nie da się rozwiązać za pomocą normalnej fizyki. Zespół fizyków kierowany przez fizyka Davida Arvidssona-Shukura z Uniwersytetu Cambridge przeprowadził eksperyment, w którym, po zastosowaniu odpowiednich parametrów, można w sposób teoretyczny przeskakiwać w czasie. 

"Wyobraź sobie, że chcesz wysłać komuś prezent: musisz go wysłać pierwszego dnia, aby mieć pewność, że dotrze trzeciego dnia" - wyjaśnia w obrazowy sposób Arvidsson-Shukur. "Jednak listę życzeń tej osoby otrzymujesz dopiero drugiego dnia. Zatem w tym scenariuszu zachowującym chronologię nie możesz z góry wiedzieć, czego ta osoba będzie chciała jako prezent i upewnić się, że wyślesz właściwy prezent" - mówi.

"Teraz wyobraź sobie, że możesz zmienić to, co wyślesz pierwszego dnia, korzystając z informacji z listy życzeń otrzymanych drugiego dnia. Nasza symulacja wykorzystuje manipulację splątaniem kwantowym, aby pokazać, jak możesz z mocą wsteczną zmienić swoje poprzednie działania, aby mieć pewność, że ostateczny wynik będzie taki, jakiego chcesz" - tłumaczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Splątanie kwantowe umożliwi podróż w przeszłość

Splątanie kwantowe to stan, w którym właściwości dwóch cząstek zostają powiązane przed pomiarem. Pomiar właściwości jednej cząstki natychmiast ustala stan komplementarności drugiej, niezależnie od tego, jak daleko mogą się one znajdować. Ta zależność pozwoliła naukowcom symulować przenoszenie informacji nie tylko w przestrzeni, ale też w czasie. 

Wykorzystanie splątania kwantowego i tzw. zamkniętej pętli pozwoliło również naukowcom na wykluczenie paradoksu czasu. Twierdzą, że teoria kwantowa pozwala na symulację takich pętli, które w konsekwencji mogą zostać wykorzystane przez splątanie. Z ich obliczeń wynika, że pętlę czasową można z powodzeniem wykorzystać tylko w 25 procentach przypadków. Jednak należy podkreślić, że nadal są to tylko teoretyczne rozważania. 

"Nie proponujemy maszyny do podróży w czasie, ale raczej głębokie zanurzenie się w podstawy mechaniki kwantowej. Symulacje te nie pozwalają cofnąć się i zmienić przeszłości, ale pozwalają stworzyć lepsze jutro poprzez naprawienie wczorajszych problemów dzisiaj" - czytamy w artykule. 

Od lat pojawia się wiele spekulacji na temat możliwości podróżowania w czasie. Nowe badania wydają się ciekawe, chociażby dlatego, że nie obiecują nam rozwiązań, które znamy z filmów science fiction. 

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)