Poczta Polska likwiduje etaty. Z pracy odejdzie 700 osób

Poczta Polska likwiduje etaty. Z pracy odejdzie 700 osób

Poczta Polska likwiduje etaty. Z pracy odejdzie 700 osób
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
21.01.2020 10:55

Poczta Polska w 2020 roku zamierza zlikwidować około 700 etatów. Zmniejszenie zatrudnienia dotyczyć będzie głównie działu administracji. Zmiany podyktowane są przede wszystkim koniecznością dopasowania się do nowych zapotrzebowań na rynku.

Największy polski pracodawca postanowił zrezygnować w tym roku z kilkuset etatów. Redukcja zatrudnień dotyczyć będzie przede wszystkim działu administracji. Nie oznacza to jednak wypowiedzeń, około 700 osób odejdzie po prostu na emeryturę. Przedstawiciele spółki tłumaczą, że pomoże to w zwiększeniu efektywności firmy, w której koszty związane z wynagrodzeniami stanowią dwie trzecie budżetu.

- W 2020 roku zaplanowano niewielkie zmniejszenie zatrudnienia w grupie pracowników administracji o około 700 etatów. Będzie to wynikiem naturalnej fluktuacji kadr, przede wszystkim przechodzenia pracowników na emerytury - poinformowała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej.

Polski operator pocztowy nie wyklucza również nowych rekrutacji w ramach bieżących potrzeb firmy. - Poczta Polska będzie zatrudniać w miarę potrzeb, w związku z naturalną fluktuacją kadr oraz na zastępstwa za pracowników przebywających na długotrwałych zwolnieniach, urlopach rodzicielskich i wychowawczych, szczególnie na stanowiska związane z obsługą klienta - tłumaczy "Rzeczpospolitej" Justyna Siwek.

Jak informuje "DGP" w ciągu 10 miesięcy ubiegłego roku Poczta Polska zanotowała stratę. Na początku dekady, w 2011 r., operator zatrudniał 94 tys. osób. Później w ramach ograniczania kosztów zaczął redukować liczbę pracowników. W efekcie, w 2015 roku spadło ono poniżej 77 tysięcy, co znacząco utrudniało sprawne wykonywanie usług pocztowych. Rok później Poczta Polska zaczęła odbudowywanie swojej załogi. W latach 2016-2017 przyjęto łącznie 2,5 tys. osób. W 2018 roku zatrudnienie wzrosło o 1,3 tys. osób, a w ubiegłym o 800 osób.

Obecne zmiany podyktowane są przede wszystkim koniecznością dopasowania się do nowych wymogów rynku. Poczta Polska zamierza przekształcić się w operatora logistycznego i zacząć sprawniej działać na rozwijającym się w niezwykle szybkim tempie rynku e-commerce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)