Poczta Polska będzie jeszcze szybsza!

Poczta Polska będzie jeszcze szybsza!

Poczta Polska będzie jeszcze szybsza!
Źródło zdjęć: © Flickr / CC / AlphaTangoBravo / Adam Baker
10.12.2012 15:00, aktualizacja: 12.12.2012 15:06

Poczta Polska otrzymała od Światowego Związku Pocztowego blisko 900 tys. USD (około 3 mln złotych) na rozbudowę systemu badania terminowości. Poczta zamontuje przenośny sprzęt do pomiaru w 100 największych placówkach oddawczych i 20 pomocniczych węzłach ekspedycyjno-rozdzielczych. Dokładny nadzór nad testowymi przesyłkami umożliwi dalszą poprawę terminowości usług pocztowych.

Za otrzymane pieniądze Poczta Polska kupi bramki rejestrujące do montażu w placówkach pocztowych z największymi rejonami doręczeń, pomocniczych węzłach i transpondery umieszczane w przesyłkach kontrolnych. A to przełoży się na dokładną informację na jakim etapie procesu logistycznego są ewentualne opóźnienia.

Od czerwonej skrzynki do placówki

W przesyłkach kontrolnych respondenci umieszczają tzw. transpondery posiadające swój własny kod identyfikacyjny, natomiast w specyficznych punktach drogi (główne sortownie, sortownie pomocnicze, placówki pocztowe), którą mają przebyć te przesyłki instalowane są anteny wysyłające sygnały. Sygnały te są odbierane przez transpondery, które z kolei wysyłają sygnał radiowy zawierający ich kod. Czytnik umieszczony w miejscu odczytywania (zwanym bramką) odbiera sygnał i dzięki niemu rejestruje numer identyfikacyjny oraz czas i miejsce gdzie znajduje się przesyłka. Zarejestrowane dane są automatycznie przekazywane do jednostki głównej i zachowywane wraz z danymi pochodzącymi z innych bramek. Wszystkie zarejestrowane dane przekazywane są regularnie do jednostki centralnej, która tworzy jedną wspólną bazę danych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie jasnej informacji o drodze jaką przebyła przesyłka od momentu jej wrzucenia do typowej czerwonej skrzynki pocztowej do dostarczenia jej do placówki pocztowej.

Badania wykonywane są w systemie ciągłym czyli codziennie. Rocznie jest to kilka tysięcy przesyłek zagranicznych i ponad 5. tysięcy przesyłek krajowych.

Pozytywny trend

Już w 201. roku w porównaniu z rokiem 2010 odnotowano znaczącą poprawę wyników terminowości doręczeń zarówno przesyłek listowych, jak i paczek pocztowych dla każdego z celów określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Ostatni raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej po pierwszej połowie tego roku dowodzi, że i w tym roku poprawa terminowości jest znacząca. Raport UKE za pierwsze półrocze stwierdza, że już w 2011 roku terminowość uległa znacznej poprawie w stosunku do 2010 roku. A w segmencie paczek ekonomicznych wynosi 100 proc.

Źródło: Poczta Polska, JG, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)