Po raz pierwszy wykryto tlen poza Drogą Mleczną. Przełomowe badanie naukowców z Chin

Astronomowie z Chińskiej Akademii Nauk wykryli cząsteczki tlenu w odległej galaktyce UGC 8058, zwanej również Markarian 231. Odległość, pomiędzy nią, a naszą planetą wynosi aż 560 milionów lat świetlnych.

Po raz pierwszy wykryto tlen poza Drogą Mleczną. Przełomowe badanie naukowców z Chin
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Arkadiusz Stando

23.02.2020 | aktual.: 23.02.2020 13:41

To dopiero trzeci raz w historii, kiedy odkryto tlen poza Układem Słonecznym, a pierwszy raz poza Drogą Mleczną. Mimo to, pierwiastek ten jest najliczniejszym we Wszechświecie. Jest jednak niezwykle trudny do wykrycia.

Astronomowie wielokrotnie poszukiwali tlenu korzystając z radioteleskopów milimetrowych. Wykrywają one długość fal emitowanych przez cząsteczki. Korzystali także ze spektroskopów, które analizują widmo w poszukiwaniu długości fal emitowanych lub pochłanianych przez konkretne cząsteczki.

Jednak te badania spaliły na panewce. Naukowcy nadal nie byli w stanie wykryć cząsteczek tlenu w przestrzeni kosmicznej. "Wciąż brakuje sposobu wykrywania tlenu w różnych środowiskach międzygwiezdnych" - piszą astronomowie pod przewodnictwem Junzhi Wanga z Chińskiej Akademii Nauk w nowym badaniu.

Markarian 231 posiada supermasywną czarną dziurę w samym centrum. Naukowcy sądzą, że w tej galaktyce mogą znajdować się nawet dwie. Aktywne centrum steruje wszystkimi odpływami molekularnymi, wytwarzając pewnego rodzaju wstrząsy. Ten proces może powodować uwalnianie tlenu z wody w obłokach molekularnych.

W Markarian 231 są one szczególnie duże i na to zwrócił uwagę zespół z Chińskiej Akademii Nauk. Korzystając z 30-metrowego radioteleskopu IRAM w Hiszpanii, obserwowali galaktykę przez cztery dni na różnych długościach fal. Wśród danych znaleźli sygnaturę tlenu, co było zgodne z hipotezą wstrząsów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)