Po raz pierwszy udała się teleportacja

Naukowcom udało się dokonać pierwszej udanej teleportacji. Wcześniejsze próby były obiecujące, ale nigdy jeszcze nie osiągniętego takiego przełomu jak tym razem. Za pomocą urządzenia nazywanego Teleporterem udało się przenieść z jednego miejsca w inne, zestaw kwantów z zachowaniem zapisanej w nich informacji

Po raz pierwszy udała się teleportacja

Zespołowi badaczy udało się w taki sposób manipulować zespołem kwantów, że w jednej chwili istniał on w dwóch różnych miejscach. Informacja w początkowej lokalizacji została następnie zniszczona i jednocześnie odtworzona w lokalizacji docelowej. To przełomowy krok, który pozwala przede wszystkim na przesyłanie informacji z ogromną prędkością. Jednocześnie przybliżyliśmy się znacząco do momentu, w którym uda się teleportować konkretne przedmioty, a może nawet ludzi.

Obraz

- Jeśli możemy tego dokonać, możliwa jest również dowolna forma komunikacji kwantowej -powiedziała Profesor Elanor Huntington z Uniwersytetu New South Wales w Australii, która była częścią zespołu naukowców, stojącego za opisywanym sukcesem. –. Jednym z głównych ograniczeń obecnej technologii komunikacji kwantowej, jest utrata części informacji. Jest to odpowiednikiem teleportowania, jak z filmu Star Trek, kiedy załoga przesłana na planetę, straciła by część organów lub pojawiłyby się one w innym miejscu. W kontekście naszego doświadczenia, mówimy o przenoszeniu informacji, ale zasada jest ta sama, udało nam się zachować integralność transmisji - dodaje.

Dokonywane do tej pory próby teleportacji przez przysyłanie informacji za pomocą światła były albo bardzo powolne, ale powodowały utratę części danych. W opisywanym doświadczeniu udało się naukowcom przesłać informacje bardzo szybko - z prędkością światła, zachowując jednocześnie całą jej zawartość.

Dzięki najnowszym wynikom badań, możliwe będzie stworzenie niewiarygodnie szybkich komputerów kwantowych, wielokrotnie szybszych niż znane nam dzisiaj urządzenia. Najważniejsze jest jednak to, że pierwsza teleportacja człowieka wydaje się być bardzo blisko.

WP - Grzegorz Barnik

badanianaukowcywiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (547)