Płyty DVD o pojemności 500 GB

Płyty DVD o pojemności 500 GB
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

29.04.2009 10:00, aktual.: 29.04.2009 11:09

Dział badawczy amerykańskiego koncernu General Electric (GE) opracował prototyp pamięci holograficznej, w przypadku której na jednym krążku wielkości płyty DVD daje się pomieścić nawet 500 gigabajtów danych. W odróżnieniu od klasycznych nośników optycznych jak dyski Blu-ray czy DVD informacje nie są zapisywane jednowarstwowo, lecz w sposób trójwymiarowy.

Obraz
© Do zapisywania pamięci holograficznych firma GE używa wiązki laserowej o długości 40. nm, a więc takiej, jaką stosuje w przypadku krążków Blu-ray (fot. heise-online.pl)

Do zapisywania swoich krążków holograficznych koncern wykorzystuje przypuszczalnie podobną metodę jak ta, którą stosowano w przypadku nośników Tesa-ROM. Te ostatnie zaprezentowano już dziesięć lat temu, jednak nigdy nie wyszły one poza fazę testów. W procesie zapisu zogniskowana wiązka lasera naświetla specjalną błonę, zmieniając w ten sposób wskaźnik załamania światła użytej warstwy propylenu. Z kolei odczyt polega na detekcji zmiany wskaźnika załamania przy użyciu światłoczułych półprzewodników. Po sześciu latach prac firmie General Electric udało się wreszcie stworzyć holograficzne punkty zapisu o wielkości około jednego mikrometra i współczynniku odbicia wynoszącym jeden procent.

Jeśli chodzi o komercyjne produkty bazujące na opisanej technologii, to celem koncernu są na razie zastosowania archiwizacyjne. W późniejszym czasie holograficzne pamięci danych mają trafić również do sprzedaży – gdy tak się stanie, na jednym takim nośniku będziemy mogli przechowywać kolekcje filmów zapisanych w rozdzielczości HD.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)