Plany NASA na rok 2013

NASA przygotowała zestawienie swoich planów na rok 2013, w których
znajdziemy m.in. misje księżycową i marsjańską. Oto co główna agencja kosmiczna świata planuje wystrzelić w kosmos tym roku.

Plany NASA na rok 2013
Źródło zdjęć: © NASA

04.01.2013 | aktual.: 04.01.2013 11:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mars to ostatnio jeden z głównych celów badań NASA. Na powierzchni tej planety działa łazik Curiosity, który wylądował na Marsie w sierpniu 201. roku, a agencja już szykuje kolejną misję - tym razem sondę orbitalną. W ramach projektu Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (MAVEN) ma zostać zbadana górna część atmosfery Czerwonej Planety.

NASA planuje też wystrzelenie kolejnej sondy badającej Księżyc z orbity. Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE) ma zebrać dokładne informacje o warunkach panujących blisko powierzchni Księżyca oraz oddziaływania środowiska na księżycowy pył.

Na rok 201. zaplanowano także kilka ekspedycji do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ekspedycja o numerze 35 będzie wysłana w marcu.

Rozwijać ma się sektor komercyjnych lotów kosmicznych. Firma Orbital Science Corporation wykona testowy lot kapsuły Cygnus do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Z kolei firma Space Exploration Technologies (SpaceX) planuje wykonanie drugiego i trzeciego zakontraktowanego lotu w ramach uzupełniania zapasów na stacji ISS.

Już w styczniu ma być wystrzelony nowy satelita w ramach projektu Tracking and Data Relay Satellite System (TDRS). Ten system satelitów udostępnia usługi komunikacyjne dla misji NASA, lotów kosmicznych i społeczności naukowej.

Projekt Landsat Data Continuity (LDCM) będzie kontynuować zbieranie zdjęć i danych naukowych na temat naszej planety, które są wykorzystywane w rolnictwie, edukacji, biznesie, nauce i na potrzeby administracji rządowej. W ramach LDCM będzie wystrzelony nowy satelita z serii Landsat.

Działanie ma rozpocząć również satelita IRIS, przeznaczony do obserwacji korony słonecznej i wiatru słonecznego. Zostanie wystrzelony nie wcześniej niż pod koniec kwietnia.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (18)