Plany Moskwy zadziwiają. Rosyjski bombowiec zostanie ulepszony
Efekt finalny sprawi, że będzie to pierwszy taki samolot z tego typu nowoczesnymi funkcjami.
04.02.2022 13:06
Klasyczny bombowiec może się doczekać interesujących zmian, a konkretniej mówiąc chodzi o modernizację dla rosyjskiego bombowca strategicznego. Warto przypomnieć, że program modernizacji Tu-160 został uruchomiony na mocy decyzji Władimira Putina.
To będzie jedyny taki samolot?
Spojrzenia padły w kierunku zmodernizowanego rosyjskiego bombowca strategicznego Tu-160M. Dlaczego temat przyciąga uwagę? Podobno ma zostać pierwszym takim samolotem, który otrzyma pociski odwróconego startu. Plany Moskwy nie są tajemnicą.
Chodzi o uzyskanie maszyny, która powinna charakteryzować się zdolnością rażenia celu będącego za nią. Jest to szczególnie istotne w przypadku ciężkich bombowców, które mają niski stopień manewrowości, więc z zasady nie mają czasu na efektywne odwrócenie i natychmiastową obronę.
Tu-160M dostanie radar wsteczny i specjalne pociski rakietowe
Rosyjska RIA Novosti informuje o najnowszej funkcji. Zmodernizowany bombowiec w postaci Tu-160M dostanie radar wsteczny, co przełoży się na zdolność efektywnego korzystania z pocisków rakietowych odwróconego startu.
Mając na wyposażeniu wspomniane pociski rakietowe odwróconego startu, można podejmować się obrony przed rakietami ziemia-powietrze, powietrze-powietrze, a także obrony przed myśliwcami. Innymi słowy, będzie to klasyczny bombowiec w zupełnie nowej odsłonie.
RIA Novosti wyjaśnia kwestię zwiększonych możliwości tej maszyny. Tu-160M z radarem wstecznym będzie mógł przechwytywać cele będące za ogonem. Dodatkowo pociski odwróconego startu mogą jeszcze uderzać w cele będące przed samolotem, a to dlatego, że gdy wystąpi taki scenariusz, pocisk po prostu się obróci o 180 stopni.
Program modernizacji Tu-160 został uruchomiony na mocy decyzji prezydenta Rosji, a maszyny te zaliczają się do naddźwiękowych bombowców dalekiego zasięgu, mających zmienną geometrię skrzydeł. Mogą przenosić między innymi broń jądrową.
Źródło: RIA Novosti