Trwa ładowanie...
d1h4156

Planety z układu TRAPPIST-1 zawierają wodę. I to nawet 250 razy więcej niż Ziemia

Układ planetarny TRAPPIST-1 od momentu odkrycia daje wielkie nadzieje naukowcom. Po raz pierwszy zauważono go przez Teleskop Spitzera w lutym 2017 r. Od tego czasu wywołuje wiele emocji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wizualizacja powierzchni jednej z planet
Wizualizacja powierzchni jednej z planet (NASA)
d1h4156

Według najnowszych badań naukowców z University of Birmingam, mamy nowy wgląd na warunki panujące na planetach. Wyniki sugerują, że wszystkie siedem planet układu TRAPPIST-1 wykazuje podobieństwo do planet z Układu Słonecznego.

Pięć planet z tego układu nie posiada wodoru i helu w atmosferze. To podobnie jak Neptun i Uran. Według najnowszych badań, okazało się również, że wszystkie planety z układu TRAPPIST-1 są skaliste. Ponadto mówi się, że do 5 proc. ich masy stanowi woda. To aż 250 razy więcej niż na Ziemi, gdzie jest to tylko 0,02 proc.

Każda planeta uważana jest za umiarkowaną. To znaczy, że w odpowiednich warunkach atmosferycznych i geologicznych, mogą potencjalnie posiadać wodę w stanie ciekłym. Poprzez dalsze badania ma się okazać, czy planety nadają się do zamieszkania.

d1h4156

Obecnie Kosmiczny Teleskop Hubble'a jest integralną częścią badań. Niedługo zostanie zastąpion przez Teleskop Jamesa Webba. Ma on zapewnić jeszcze większą zdolność do obserwacji. Zostanie wykorzystany między innymi do przebadania układu planetarnego TRAPPIST-1.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie są szanse na zamieszkanie w tym układzie. Niektóre z badań sugerują, że prawdopodobieństwo na warunki odpowiednie dla życia jest całkiem wysokie. Inne z nich przypominają jednak, że istnieje poważna przeszkoda, która może całkowicie uniemożliwić zamieszkanie na tym świecie. Planety te ciągle podlegają potężnemu bombardowaniu promieniowaniem kosmicznym.

d1h4156

Podziel się opinią

Share

d1h4156

d1h4156
Więcej tematów