Planeta 9 istnieje? Astronom poszukuje kolejnych dowodów

Planeta 9 istnieje? Astronom poszukuje kolejnych dowodów

Naukowcy zastanawiają się czy Planeta 9 faktycznie istnieje
Naukowcy zastanawiają się czy Planeta 9 faktycznie istnieje
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
16.11.2021 18:22

Astronomowie od dawna zadają sobie pytanie, czy Planeta 9, nazywana również Planetą X, faktycznie istnieje. Najnowsze badania rzucają nowe światło na całą sprawę i zwracają uwagę na potencjalne dowody na to, że tajemniczy obiekt rzeczywiście znajduje się w naszym Układzie Słonecznym.

Hipotetyczna, dziewiąta planeta w naszym Układzie Słonecznym budzi duże zainteresowanie wśród badaczy. Spekulacje na temat jej istnienia pojawiają się od dawna, ale znacząco przybrały na sile w 2016 roku, kiedy to światło dzienne ujrzały badania astronomów Mikea Browna oraz Konstantina Batygina z Caletch.

Dowody istnienia Planety 9

Jak informuje serwis Science Alert, naukowcy zauważyli, że małe obiekty w Pasie Kuipera w zewnętrznym obszarze Układzie Słonecznym w dziwny sposób krążą po orbicie. Ich zachowanie sugerowało, że znajdują się pod wpływem grawitacji dużego obiektu. Eksperci nie byli jednak w stanie go zidentyfikować, ale uważali, że może to być Planeta 9 o masie od pięciu do dziesięciu razy większej od masy Ziemi, znajdująca się dalej od Słońca niż Neptun.

Najnowsze badania, które niedługo ukażą się na łamach czasopisma naukowego "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" dostarczają nowych dowodów w tej sprawie. Astronom Michael Rowan-Robinson z Imperial College London w Wielkiej Brytanii przejrzał dane zgromadzone przez specjalnego satelitę astronomicznego (IRAS) z 1983 roku i zauważył trzy źródła punktowe (wśród 250 tys. wszystkich zidentyfikowanych źródeł punktowych), które mogą wskazywać na istnienie Planety 9.

Astronom podchodzi do swojego odkrycia ostrożne, ale uważa, że jego dokonania mogą pomóc w tworzeniu modeli, które pozwolą ustalić faktyczne położenie planety i zainspirować dalsze badania. Rowan-Robinson przypomina też, że satelita IRAS, który działał przez 10 miesięcy od stycznia 1983 roku i dokonał obserwacji astronomicznych w kilku pasmach promieniowania podczerwonego około 96 proc. sfery niebieskiej, nie należał do najdokładniejszych urządzeń. Dlatego rozstrzygnięcie czy Planeta 9 faktycznie istnieje może zająć jeszcze trochę czasu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)