Pisanki nie tylko na Wielkanoc. Te zdobione jaja mogą mieć nawet 5000 lat

Pisanki nie tylko na Wielkanoc. Te zdobione jaja mogą mieć nawet 5000 lat

Pisanki nie tylko na Wielkanoc. Te zdobione jaja mogą mieć nawet 5000 lat
Źródło zdjęć: © Jononmac46
10.04.2020 13:10

Zbliża się Wielkanoc 2020, której, jak co roku, jednym z nieodzownych elementów są pisanki. Zdobienie i malowanie jaj ma jednak znacznie dłuższą tradycję, o czym świadczą niezwykłe eksponaty, których historię próbują rozszyfrować archeologowie z British Museum.

Niezwykłe zdobione jaja strusia znajdowano w grobowcach elit śródziemnomorskich i bliskowschodnich, które żyły od około 2500 do 500 p.n.e. Archeologowie długo nie mogli odkryć tajemnicy, kto je stworzył i jak trafiły w ręce starożytnej szlachty.

Sprawę przebadał zespół archeologów i kuratorów z British Museum, w którym znajduje się pięć tych cennych znalezisk. Nienaruszone jaja zostały odkryte w miejscu pochówku znanym jako Grobowiec Izydy w Vulci we Włoszech, który został odkryty w 1839 r. Sam grobowiec pochodzi z około 600 r. p.n.e. i był wypełniony innymi luksusowymi przedmiotami, w tym złotą biżuterią i brązowymi zastawami stołowymi.

Dokładne ustalenie kto i gdzie tworzył te wspaniałe dzieła sztuki jest dodatkowo utrudnione, ponieważ rzemieślnicy byli mobilni i pracowali w służbie zagranicznych patronów. Badaczom jednak udało się ustalić, że w ich tworzenie byli zaangażowani wyspecjalizowani artyści-rzemieślnicy, ponieważ zdobienie strusich jaj wymagało dużych umiejętności, wysiłku oraz opanowania skomplikowanych technik i narzędzi.

Wszystkie pięć jaj było pomalowanych, a cztery z nich wygrawerowane powtarzającymi się geometrycznymi wzorami, przez co wyglądają jak ogromne, starożytne pisanki. Na niektórych z nich widać było też wzory zwierząt, rydwanów i żołnierzy.

Ostateczne ustalenie twórców zdobionych jaj udało się dzięki zastosowaniu stabilnej analizy izotopowej przeprowadzonej na fragmentach innych jaj znalezionych w kilkunastu miejscach pochówków w basenie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie. Ta technika, pozwalająca określić pochodzenie jaj, dopasowuje markery chemiczne w kościach i zębach do określonych regionów na świecie.

Dzięki temu udało się potwierdzić, że jaja zostały stworzone przez asyryjskich i fenickich rzemieślników, co już wcześniej podejrzewali badacze. Odkryli jednak, że nawet w obrębie tego samego grobowca skorupki jaj pochodzą z kilku różnych regionów, co wskazuje na bardziej złożony łańcuch dostaw, niż wcześniej sądzono. Z pełną publikacją badań możecie zapoznać się tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)