Pionierska operacja w Polsce. Lekarzom udało się zoperować kręgosłup jeszcze nienarodzonego dziecka

Pionierska operacja w Polsce. Lekarzom udało się zoperować kręgosłup jeszcze nienarodzonego dziecka

Pionierska operacja w Polsce. Lekarzom udało się zoperować kręgosłup jeszcze nienarodzonego dziecka
Źródło zdjęć: © Warszawski Uniwersytet Medyczny mat. prasowe
Aleksandra Grzegrzółka
14.09.2017 15:12

Tzw. fetoskopowa operacja rozszczepu kręgosłupa u 25-tygodniowego, jeszcze nienanorodzonego dziecka odbyła się w poniedziałek. To pierwsza tego typu operacja w Polsce - uczestniczyli w niej specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Mama i maluch podobno czują się dobrze - lekarze mają nadzieję, że nie wystąpią dalsze powikłania. Tzw. fetoskopowa operacja rozszczepu kręgosłupa u 25-tygodniowego, jeszcze nienanorodzonego dziecka odbyła się w poniedziałek. Trwała ponad 4 godziny - przeprowadzili ją specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Do polskiego zespołu dołączył również profesor Thomas Kohl – prekursor fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa nienarodzonych dzieci.

Tego typu wada może doprowadzić nawet do porażenie nóg - dlatego operacje wewnątrzmaciczne dają większę szanse na to, aby temu zapobiec, są też mniej ryzykowne, jeśli chodzi o powikłania poporodowe. Na czym polega nowy typ operacji, który starają się opanować różne zespoły lekarzy na świecie? Do tej pory tego typu zabieg wymagałby cięcia cesarskiego - teraz wykonuje się go znacznie mniej inwazyjnie. – Nowy typ operacji polega na tym, że w jamie macicy wykonuje się, podobnie jak w laparoskopii, 3 otwory i za pomocą tych otworów zakłada się trokary do jamy owodni. Taka metoda operacji nazywana jest w literaturze „metodą dziurki od klucza” lub metodą minimalnie inwazyjną – wyjaśniał dr Przemysław Kosiński w wywiadzie dla TVP.

Jak przyznają lekarze, do jednych z większych wyzwań w tym przypadku należą trudności techniczne, takie jak np. igła, którą dokonuje się szycia - ma zaledwie 13 milimetrów! Na szczęście jednak polskim lekarzom udało się skutecznie przeprowadzić zabieg, wykorzystując nabytą wcześniej podczas szkoleń w Niemczech wiedzę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)