Pilot F-16 pokonany przez SI. Rząd USA zapowiada przełom

Pilot F-16 pokonany przez SI. Rząd USA zapowiada przełom12.09.2020 09:00
F-16 armii USA
F-16 armii USA
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

Rząd USA potwierdził, że przygotowuje się do przeprowadzenia powietrznego pojedynku pomiędzy ludzkim pilotem a maszyną sterowaną przez sztuczną inteligencję. Dotychczasowe starcie na symulatorze lotów dało zwycięstwo SI. 

Pentagon stawia na coraz większy rozwój technologii wojskowych, w których wykorzystywana będzie sztuczna inteligencja czy roboty. I chociaż bezzałogowe maszyny lotnicze są wykorzystywane od dłuższego czasu, to dopiero teraz sprawdzono, jak SI wypada w starciu z doświadczonym pilotem.

W pojedynku na symulatorach lotu SI pokonało doświadczonego amerykańskiego pilota z wynikiem 5:0. Starcie to można było śledzić w internecie, a archiwalne nagranie znajdziecie pod tym adresem w serwisie YouTube. Był to jednak tylko wstęp do dalszych testów planowanych przez armię USA.

Pentagon poinformował, że w 2024 roku odbędzie się prawdziwy test, w którym człowiek zmierzy się z maszyną. Ludzki pilot zasiądzie za sterami prawdziwego myśliwca, by zmierzyć się z samolotem sterowanym przez sztuczną inteligencję. 

Jeżeli maszyny starowane przez SI wykażą się odpowiednią skutecznością, to mogą one znacząco wzmocnić amerykańskie wojsko. Przedstawiciele US Air Force zapewniają, że sztuczna inteligencja może w przyszłości pomagać ludzkim pilotom, np. w szybszym podejmowaniu decyzji w trakcie powietrznych starć. Docelowo, pilot powinien móc skupić się na priorytetowych czynnościach, w czasie gdy SI przejmie kontrolę nad mniej ważnymi aspektami. 

US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Wojsko już pracuje nad takimi systemami, czego przykładem może być projekt Skyborg. Dzięki niemu siły lotnicze mają nadzieję zautomatyzować zachowanie wojskowych dronów, tak by były w stanie latać na misje wraz z ludzkimi pilotami. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)